145 Aangenomen dat de man overeenkomstig de nieuwere begrippen uitgerust is, en dus ééne patroontasch op den rug en twee patroon- tasschen (aan weerszijden van de gordelplaat) vóór den buik heeft, dan zal men ten einde vergissingen in het gebruik en moeilijkhe den bij de aanvulling te voorkomen kunnen bepalen, dat de linker - patroontasch de kartetspatronen moet bevattendat er geen reserve- voorraad dier munitie medegevoerd wordt, door troepen, die tot het ondernemen van een aanval uitrukken; dat de rechterpatroontasch uit de achterste aangevuld wordt en dat de linker- alleen op specialen last van de vuurleiders geopend mag worden; dat de bezetting van versterkingen, alleen de linkertasch met gewone en de beide andere tasschen met kartetspatronen gevuld hebben, terwijl de aanvulling van de rechter- uit de achterste geschiedt; enz. Ik zal niet onderzoeken welke verdere bepalingen gemaakt zouden be- hooren te worden, maar ben ervan overtuigd, dat alle, uit de aanwezigheid van twee patroonsoorten ontstaande moeielijkheden door dergelijke gemakkelijk uit te voeren voorschriften uit den weg worden geruimd. Onze toekomstige patroon zal dus minimum gewicht en afmetingen hebben en samengesteld zijn uit: Een kogel met smal geleidingsgedeelte en maximum mêtaalbelasting bij minimum lengte. Eene ladingdie weinig of geen vast overblijfsel achterlaat, weinig of geen rook geeft, weinig ruimte inneemt, progressief werkt en eene bijzonder hooge mate van duurzaamheid bezit. Eene inwendige vetschijf van minimum dikte. Eene zeer elastische huls met minimum tolerantie voor hare in wendige ruimte. Bovendien eene kartetspatroon. De vorenstaande beschouwingen over de kenmerken, die ons toe komstig infanteriegeweer eigen zullen moeten zijn, opdat de schietende soldaat zijne handelingen met den hoogst mogelijken graad van snel heid en juistheid kunne uitvoeren, maken geen aanspraak op vol ledigheid. Het waren, zooals de titel van dit opstel aanduidt, slechts „eenige opmerkingen", die ik ten beste wilde geven. Dl. I, 1889. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 158