146 De omtrent de vermeerdering der vuursnelheid verkondigde be grippen zullen bij velen op aan practische ervaring ontleende tegen kanting stuiten. In de practijk toch kan door elkeen het verschijnsel worden waar genomen, dat onze soldaat met een langzaam vuur de schijf meer treffers toebrengt dan met het reglementair voorgeschreven snelvuur. Wanneer men zich echter de moeite wil geven om alles wat over het trefferaantal en het trefferprocent in het eerste gedeelte van dit opstel is gezegd nog eens kalm te overwegen, en daarbij vooral in het oog houdt, dat men het moreel veel krachtiger schokt door hat plotseling toebrengen van een betrekkelijk klein verlies aan dooden en gewon den dan door het langzamerhand toebrengen van een betrekkelijk groot verlies, dan zal men zich naar ik vertrouw gunstiger ten opzichte van de vermeerdering der vuursnelheid gestemd gevoelen. Ook mogen de resultaten, die wij thans met het snelvuur verkrijgen, niet als maatstaf dienen bij de schatting der uitkomsten, die wij met ons toekomstig infanteriegeweer vermoedelijk zullen behalen, want dat geweer zal door zijne uitmuntende eigenschappen, waaronder het geringe gewicht, eene voorname plaats behoort te bekleeden, veel beter geschikt zijn tot snelvurend wapen dan het Beaumont. Bovendien is ons schietoefeningstelsel in het geheel niet op zulk een wapen berekend. Thans immers gaat de schutter van het zeer langzame individueele vuur plotseling tot het zeer snelle en ongewone „Snelvuur" over. Dit zal in de toekomst anders moeten zijn. Door elke geleidelijke, trapsgewijze versnelling zal gaandeweg de maximum-vuursnelheid moeten worden bereikt. Over de beoefening van het snelvuur zal in ons toekomstig schietvoorschrift een afzon derlijk hoofdstuk geschreven worden de soldaat zal het voorberei- dings- zoowel als het schietterrein nog meer moeten bezoeken en de vuurleiders zullen aan nog hoogere eischen hebben te voldoen dan thans reeds het geval is. „„Nicht die üherlegene Waffezegt de schrijver van „Das Gewehr der Gfegenwart und Zukunft", sondern ihr überlegener Gebranch führt den Sieg llerbei.,", October 1888. W. J. C. Creutz Lecïileitrer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 159