4 dan ook weinig, vooruitkomt, te verkiezen boven het bij ons geldende voorschrift, om, op dezelfde plaats staan blijvende, den pas alleen aan te duiden. Na den gewonen pas wordt het uit den pas marcheeren geleerd, waarbij het zeer practische voorschrift is gevoegd, dat, bij die gele genheid, de normale gelederenafstand van 0.(i4 M. tot 0.80 M. wordt vergroot. Naar onze meening is het Duitsche reglement hier doelmatiger dan het onze; eerst in 41 van onze Compagnieschool treffen wij de vergunning aan, om de manschappen uit den pas te doen mar cheeren en het achterste gelid dubbelen afstand te doen nemen, voor schriften die zeker meer eigenaardig in de Recrutenschool tehuis behooren. Onzen versnelden pas kent het Duitsche reglement eigenlijk niet; de gewone pas kan in bijzondere gevallen versneld worden tot 120 passen in de minnut; in het vorige voorschrift stond bovendien nog vermeld, dat bij den bajonetaanval 120 passen in de minuut worden afgelegd en dat het tempo in dat geval door de tamboers wordt aangegeven. De „Laufschrittheeft een lengte van 1 M. en is dus 0.25 M. langer dan onze looppas. Yan den pas achterwaarts wordt, blijkens het Duitsche reglement, over zeer korten afstand en alleen voor het achterwaartsch richten gebruik gemaakt; van een afzonderlijk onderwijs in dezen pas is geen sprake. Ons traditioneel „IIoofd=Rechts (Links). Staat" wordt in Duitschland door een zonder geweer mareheerende afdeeling als eerbewijs gebezigd en ziet zich zoodoende bij het leger aldaar een bestemming aange wezen, die het bij ons eigenlijk ook alleen heeft. Yoor zooverre ons bekend is, komt toch bedoelde beweging alleen in 84 van de Compagnieschool, waar sprake is van het defileeren, tot haar recht. Na de marschen komen in het Duitsche reglement de wendingen op de plaats en in den marseli, die wij gedeeltelijk in het le, ge^ deeltelijk in het 2e artikel van onze Recrutenschool aantreffen. De handgrepen zijn zeer vereenvoudigd en tot een minimum teruggebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 15