153 veel schelen) kost dus nog elk soldaat, op deze wijze voor het leger verkregen, 5000, d. i. evenveel als een officier die bij de Kon. Mil. Academie en veel meer dan een die bij de Mil. School is op geleid. Daarenboven worden door dat Pupillenkorps niet minder dan 7 officieren en 110 mindere militairen, waarvan de helft kader, op den duur aan het leger onttrokken. Dure philantropie Voorloopig Verslag en Memorie van Antwoord. Het Voorloopig Verslag, over de begrooting uitgebracht door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, bevat ten opzichte van het Leger weinig belangrijks; iets dat geene verwondering kan baren, wanneer men weet, dat onder de vijf leden dier commissie zich geen enkel militair bevond, noch zelfs, voor zoover wij weten, iemand die eenigszins van Indische zaken op de hoogte kon zijn. De verschillende onderwerpen, in het Voorloopig Verslag behandeld, met het daarop door den Minister in zijne Memorie van Antwoord medegedeelde, stippen wij hieronder kort aan. Atjeh. Men stemde in met de door den Minister gevolgde Atjeh-politiek, die, zooals gebleken is, voorloopig bedoelt: behoud onzer tegen woordige stelling. Beri-beri. Men nam met genoegen kennis van de gunstige berichten om trent de beri-beri, voorkomende in hot Koloniaal Verslag. Commissie tegen de beri-beri. Men vroeg of de door de officieren-leden der beri-beri- commissie aangenomen houding geen aanleiding gaf tot toepassing van discipli naire maatregelen. Of. was de Regeering gezind deze dienstweige ring van nog niet gepensionueerde militairen ongemerkt te laten voor bijgaan?

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 166