154 Dat was de Regeering blijkbaar niet van zins, want de Minister zeide „Bij den ondergeteekende maakt bet nog een punt van overwe ging uit, welke maatregelen zijn te nemen ten aanzien van de offi cieren van het Indische leger, die zich aan de hun opgedragen werk zaamheden in de beri-beri- commissie hebben onttrokken. Tot het opleggen van disciplinaire straffen vau hier te lande vertoevende of ficieren van het Indische leger mist de ondergeteekende de bevoegd heid. De houding evenwel, naar aanleiding enkel van een tegen een lid der beri-beri-commissie in het licht verschenen smadelijk geschrift, door eenige leden dier commissie aangenomen, waardoor haar de voortzetting harer werkzaamheden is onmogelijk gemaakt, wordt niettemin geenszins voorbijgezien noch licht geteld." Jenever in de cantines. Geen groot denkbeeld van de bekendheid der leden van de commissie van rapporteurs met het onderwerp, waarover zij spreken, krijgt meu, wanneer men leest dat eenige leden in overweging ge ven „in de cantines niet alleen jenever maar ook andere dranken, „zooals bier, verkrijgbaar te stellen." De stroomen biers, in de can tines verorberd onze voornaamste cantines verschenken dagelijks 200 liters hebben dus in dat opzicht te vergeefs gevloten. Zelfs in de kleinste cantine zijn andere dranken dan jenever ver krijgbaar. Maatschappelijke positie der militairen. Een ander voorbeeld van mindere bekendheid met Indische toe standen levert de volgende opmerking uit het Voorloopig Verslag. „Ook drong men er op aan, dat iets gedaan werd om de maat schappelijke positie van de militairen te verbeteren, opdat ook de burgerwoningen in de garnizoensplaatsen voor hen worden geopend." De burgerwoningen vau den gegoeden stand zullen wel nimmer dan bij uitzondering voor den soldaat geopend worden. Een bur gerstand, waaruit de soldaat voortkomt, zooals die in Nederland bestaat, bezit men hier niet. En de aan lager wal geraakte Europeanen, die hier den minderen stand vormen, behoeft men den soldaat niet als ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 167