5 Als eerbewijs Voor posten, die met het geweer bij den voet staan, is, in stede van het presenteeren, het „Streckcn des.Gewehrs" voorgeschreven, welke handgreep wel toegelicht, doch waarvoor geen commando voorgeschreven wordt. Na de handgrepen volgt de lading, die dikwerf moet beoefend worden, zoodat zij zoowel over dag als 's nachts in elke positie, met de grootste snelheid kan geschieden en onder elke omstandigheid het gebruik van het wapen als enkellader en als magazijnsgeweer ten volle verzekerd is. Overigens is, getrouw aan de tactische hoofdgedachte van het re glement, dat de infanterie alleen door haar vuur moet trachten den vijand afbreuk te doen, veel werk gemaakt van het onderwijs in het vaardig maken, aanleggen en vuren. Het bestek van dit opstel laat niet toe, te veel in bijzonderheden te treden, alleen vestigen wij de aandacht op het voorschrift, dat de tijd, die tusschen de commando's „Aan" en „Yuur" moet verloopen, verlengd wordt, naarmate het doel verder van den schutter verwijderd is. Deze bepaling, die in ons reglement ontbreekt, is noodig, omdat, naarmate de afstanden grooter worden, de schutter langer tijd behoeft, om de vizierlijn op het doel te brengen. Overbodig zal het wel zijn, te zeggen, dat in 't Duitsche reglement het in rust zetten van het geladen geweer is behouden, een beweging, die bij ons, hoewel de pal behouden is, niet meer wordt onderwezen. Bij het marcheeren, ook wanneer de troep zich naar het oefenings- terrein begeeft, kan, wanneer door de tamboers en de hoornblazers rust is geslagen of geblazen, het geweer naar willekeur op den rechter- of linkerschouder of onder den arm gedragen, dan wel aan den ge- weerriem over den schouder gehangen wordenwil men evenwel in den pas marcheerende afdeelingen voor het gemak liet geweer op den rechterschouder doen dragen, dan wordt daartoe het commando gedaan. Wordt bij ons, blijkens 119 van de Kecrutenschool, bjj den looppas het geweer steeds omlaag gedragen, in Duitschland wordt het in dien gang op den rechterschouder genomen en met de rechter hand bij de greep vastgehouden. De linkerhand houdt onder de beweging het zijdgeweer en de pioniergereedschappen in rust. In 42 wordt den manschappen geleerd, uit den marsch halt te

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 16