1,59 om, waar mogelijk, een begin van uitvoering te geven aan de denk beelden tot oprichting van het meerbedoelde korps en hiertoe dient de memoriepost, waarop weldegelijk overschrijving zal kunnen geschieden uit hetgeen voor onvoorziene uitgaven'''' wordt toegestaan. De on- dergeteekende kan dan ook geen vrijheid vinden om den memorie- post terug te nemen, allerminst met het oog op het bezwaar dier leden, die samenvoeging van uit Indië teruggekeerde militairen met nieuw aangeworven soldaten niet wenschelijk achten. Dit bezwaar toch, aangenomen dat het zooveel gewicht in de schaal zou mogen leggen als sommigen schijnen te meenen, kan op allerlei wijzen door detailregelingen worden opgehevenzoo bijv. zou de oprichting van eenige afzonderlijke reconvalescenten-compagnieën de kracht van het bezwaar reeds voor een goed deel ontzenuwen. „Ongetwijfeld zal het korps, als het tot stand komt, ook aan de verdediging der West-Indische koloniën ten goede kunnen komen; hierin ligt een reden te meer om de oprichting niet langer te ver dagen dan de omstandigheden dringend vorderen. Gaarne zal de ondergeteekende het rapport der hooger genoemde commissie ander maal aan de Kamer doen toekomen." Wij kunnen de herleving van het plan tot oprichting eener Indi sche brigade slechts met leedwezen begroeten. Het is voor het In dische leger volstrekt geene verbetering, doch zal integendeel slechts strekken tot verzwakking daarvan. Het denkbeeld, waarvan is uit gegaan, komt ons ten eenenmale valsch voor. Als inleiding tot de oprichting der brigade, zegt de Minister (zie blz. 151 hiervóór): „Het komt den ondergeteekende voor dat het hoog tijd wordt om afdoende maatregelen te nementen einde tot een heter stelsel te geraken tot aanvulling van het Europeesche element van het Indisch Legerterwijl hij nu hier er bij voegt: dat het (korps), meer dan aanvankelijk het voornemen wasdienstbaar zal kunnen worden gemaakt aan de belangen der verdediging van den vaderlandschen bodem Deze beide beginselen zijn met elkaar in strijd. De aan vulling van het Indische leger wordt blijkbaar niet bevorderd door uit de voor dat leger bestemde suppletie een korps samen te

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 172