162 Teveos werd gevraagd op welken grond, na de inlijving der regent schappen Soemanap en Madoera, het recht berustte om aldaar korpsen barisan in stand te houdeu. Op de laatste beide punten antwoordde de Minister: „Daar ten vorigen jare volstrekt niet is besloten om geregeld ieder jaar groote manoeuvres op Java te houden, maar alleen eene be slissing voor één jaar is genomen, kan bezwaarlijk worden gezegd dat de groote manoeuvres door den ondergeteekende weder afgeschaft zijn. Tot bet houden van die manoeuvres in 1888 werd besloten in strijd met het advies van den onlangs afgetreden landvoogd, en ook in vroegere jaren ia dergelijk militair vertoon in de binnenlanden van Java o. a. door den Raad van Nederlandsch-Indië ernstig ontraden. De ondergeteekende vond daarom ook geen vrijheid om voor dit doel einde weder een niet onaanzienlijk bedrag op de begrooting uit te trekken, zoolang niet de practijk zelve uitspraak zou hebben gedaan omtrent de juistheid der gerezen bedenkingen. „Tot dusver is omtrent de in dit jaar gehouden manoeuvres nog geen ander officieel bericht bij het Departement van Koloniën ont vangen dan dat de kosten daarvan de tot hare bestrijding uitgetrokken som van f 80 000 met f 2000 hebben overschreden. De onder geteekende kan zich eenig begrip vormen van de aan zulke manoeuvres op Java, ook voor het leger zelf, verbondene groote bezwaren, ddch hij mist vooralsnog de noodige gegevens om het nut en de nood zakelijkheid van eene herhaling dier oefeningen, waarbij vooral aan een oorlog tegen een Europeeschen vijand gedacht wordt, te beoordeelen. „Aangezien de korpsen barisan dienen om te voorzien in de behoefte aan eene gewapende macht op het eiland Madoera, en de dienstneming bij die korpsen geheel vrijwillig is, wordt de bedoeling van de vraag, op welken grond het recht berust om die korpsen in stand te houden, door den ondergeteekende niet begrepen. Kamerdebatten. De debatten in de Tweede Kamer hadden slechts in enkele ge vallen den vorm van discussiën over een bepaald onderwerp. Ieder der leden, die zich over het militaire gedeelte der Indische begroo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 175