168 ting deed hooren, gaf eenige opmerkingen ten beste, die door den Minister welwillend werden toegelicht of weerlegd, of wel waarover hij nadere inlichtingen toezegde. Principieele quaestiën werden niet a fond behandeld. Met het oog op de beschikbare ruimte geven wij dan ook niet al het gesprokene woordelijk weder, maar slechts bij wijze van uit treksel. De heer Van Vlijmen, het nieuwe Kamerlid voor Yechel, die door vijfjarige detacheering bij het Indische leger daarmede bekend is geraakt en van zijne belangstelling daarin door verschillende ge schriften blijk gaf (het meest bekend is zijn werkje „Bali 1868"), hield zijn maidenspeech over de Indische militaire belangen. Hij besprak daarbij vooral de belangen van den minderen militair, wees op het vele, dat voor den Engelschen soldaat in Indië wordt gedaan en beval den Minister aan pogingen in 't werk te doen stellen om ook onze Europeesche soldaten in Indië een meer gezellig en meer werkzaam leven te scheppen. Het vrijgeviger toestaan van huwelijken aan mindere militairen, het oprichten van lees- en speelzalen en boekerijen, het bouwen van werkloodsen, waar zij die een ambacht geleerd hebben, gelegen heid vinden tot werken, het beschikbaar houden van bepaalde bur gerlijke betrekkingen voor goed oppassende gegageerde militairen, het afstaan van gronden aan oud-militairen die een gezin hebben, werden tot dat doel door den heer Yan Vlijmen aanbevolen. Meerdere geestelijke hulp en het oprichten van matigheidsgenootschappen vonden in hem een warm voorstander. De heer Rooseboom constateerde met rechtmatige voldoening- de goede uitwerking zijner Nota over den Chef van het wapen der Infanterie, sprak daarna nog afkeurend over de jongste generaals? benoemingen, die ondanks de in uitzicht zijnde reorganisatie er toe geleid hadden een generaal afkomstig van de Artillerie aan het hoofd te stellen van de IIe Afdeeling van het Departement van Oorlog, en wees op de onvoldoend strenge keuring van Inlanders, tot staving waarvan hij een brief voorlas van een commandant eener Inlandsche compagnie. Ilij prees de goede maatregelen (verhooging van sol- dijen( handgelden en reëngagements-premiën) ten behoeve der betere

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 176