houden en daarna to knielen of zich neder te leggen evenals hun wordt onderwezen, uit die houdingen op te staan, om met den gewonen of den looppas weder door te marcheeren, bewegingen, die in de tirailleur linie dikwerf te pas zullen komen. Ten slotte staat in 43 voorgeschreven, dat in spoedvereischende gevallen het commando „Geeft Acht" kan vervallen, doch in dat geval bij het eerste waarschuwingscommando onmiddellijk de houding moet worden aangenomen. Nadat met 26 de handgrepen waren afgehandeld, vinden wij in de 45, 46 en 47 bewegingen, die wij in Nederland gewoon zijn, eveneens als handgrepen te beschouwen. In die wordt het opzetten en afnemen van het zijdgeweer be handeld en aangegeven, hoe het vuurwapen bij den aanval wordt gedragen. Hoewel de volgorde van de verschillende bewegingeu met het geweer niet van overwegend belang is, zoo gelooven wij toch, dat het aan beveling verdient, deze zooveel mogelijk in één artikel of onder één hocfd samen te vatten. Gaan wij de verschillende bewegingen met het vaandel en den degen der officieren stilzwjjgend voorbij, dan komen wjj tot een zeer belangrijk hoofdstuk, waarin de opleiding van den man tot tirailleur behandeld wordt. Zooals uit de aan dit artikel voorafgaande „Algemeene beschouwingen" blijkt, laat men er Duirschland geen gras over groeien, om den re- cruut in de geheimen van het tirailleeren in te wijden. Nauwelijks onder de wapenen, ja nog vóór hij met de beoefening van de hand grepen is begonnen, wordt hem het geweer in handen gegeven, om hem met het zelfstandig gebruik van dit wapen vertrouwd te maken' H-eft hij in het marcheeren, in het laden en in het dragen van het geweer eenige bedrevenheid opgedaan en eenig denkbeeld van ondergeschiktheid verkregen, dan worden hem in het terrein reeds de eerste beginselen van het tirailleurgevecht onderwezen. Is hij twee of drie weken in dienst, dan moet hij met deze oefening minstens twee malen in de week worden beziggehouden. Hoewel de zorgvuldige opleiding van den tirailleur inderdaad veel tijd vereischt en daaraan in den tegenwoordigen tijd de allerhoogste

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 17