- 175 - is, dan dat van afgeroomde, en ook eene verdunning met water liet specifiek gewicht doet dalen, zou het mogelijk zijn aan de afgeroomde melk, door verdunning juist het specifiek gewicht te geven van de beste niet afgeroomde, waaruit volgt, dat het areometrisch onder zoek der melk in den niet afgeroomden toestaud geen afdoend re sultaat kan geven. (1) Bovendien is het specifiek gewicht niet constant, maar afhankelijk van het genuttigde voedsel; de beste melk levert de gezonde koe, die bij eene doelmatige voeding en zindelijke verpleging, zuiver drinkwater ontvangt. Ook het melken, zoomede het tijdstip, waarop dat plaats vindt, is van hoog gewicht voor de qualiteit en quantiteit der melk. Zoo bevat de avondmelk meer botervet dan de melk, die des morgens gemolken is, ook de eerste uit de uier gemolken melk is minder vetrijk dan de latere; laat men de koe niet flink regelmatig en volkomen uitmelken, dan doet de in de uier achterblijvende melk kwaad op den volgenden melktijd, de melkklieren beginnen minder werkzaam te worden en de koe kan daardoor droog worden. Voorts kan men oplossingen van gom en suiker, enz. aan de met water verdunde melk toevoe gen, totdat zij het juiste gewicht van 1.022 bereikt heeft, zonder dat zulks door den vochtweger wordt aangetoond. Het gebruik van den vochtweger ter bepaling van het soortelijk gewicht der melk is, wel is waar, de kortste zegt de heer Hek- meijer maar tevens de slechtste wijze van keuren en mag den naam van onderzoek niet dragen. Een goed en snel middel tot onderzoek van melk, dat een bruik baar resultaat oplevert, behoort nog tot de vrome wenschenwel worden verschillende middelen om de zuiverheid van melk te on derzoeken toegepast, doch alle vereischen niet alleen eene zekere routine, maar zijn bovendien te langwijlig om door de administra teurs van hospitalen in practijk te worden gebracht. Zoolang zulk een snel middel van onderzoek nog niet gevonden is, zal het onderzoek met den vochtweger wel niet verlaten kunnen worden. Maar nu het hoe langer hoe waarschijnlijker wordt, dat ziekte (1) Bij afgeroomde en daardoor zwaarder geworden molk kan men ong'eveer 10 pet. water voegen, om ze weer op het normale gewicht van beste niet afgeroomde melk te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 188