176 en dood veroorzaakt kunnen worden door het gebruik van onzuivere of besmette melk, zou het onverantwoordelijk zijn, indien niet alle dienstige middelen werden aangewend om de controle te verscherpen over een voedingsmiddel, dat in onze hospitalen dikwijls bij be langrijke hoeveelheden wordt verbruiktop wettelijk bepalingen dienaangaande zal voorloopig wel niet te rekenen vallen. In verband hiermede zoude het wenschelijk zijn, dat door het Legerbestuur een huishoudelijk voorschrift werd uitgevaardigd om trent de wijze van keuren, het onderzoek der melk en zoo mo gelijkcontrole over het melkvee; bedoeld voorschrift kan later wanneer gebleken is dat het in de practijk voldoet in de leverings voorwaarden opgenomen worden. Met de wijze van keuren bedoelen wij het aangeven van eenige practische middelen van onderzoek, wier resultaten, te zamen geno men met het gebruik van den vochtweger, een geheel vormen, waaruit een vrij zeker oordeel omtrent de waarde van de melk is af te leiden. Onder bedoelde middelen, welke onder bereik van een ieder liggen, behooren in de eerste plaats de physische kenmerken. Goede onvervalschte melk moet een witteondoorschijnendeeenigs- zins naar het blauwe trekkende kleur hebben en vettig aanvoelen. De smaak moet zijn aangenaamde reuk animalischdie aan de huiduitwasemingen van de koe doet denken en toch niet onaange naam mag zijn. Daar evenwel de melk een gewild handelsproduct en nagenoeg overal in eene hooge mate aan vervalsching en verontreiniging onder hevig is, zoo kunnen de physische kenmerken alléén ons in den steek laten, wanneer bij het keuren van melk tegelijk geene andere middelen van onderzoek worden aangewendde ondoorzichtigheid van melk is b.v. zoo groot, dat men er van 20 tot 30 pet. water bij kan doen, zonder dat het voor het bloote oog merkbaar wordt eerst wanneer de melk sterk afgeroomd of beduidend met water verdund is, herkent men deze vervalsching aan de blauwe kleur, wanneer men de melk van het eene glas in het andere overgiet. Is de melk met vreemde bestanddeelen vermengd, dan zal het dikwijls gebeuren, dat iets van die bestanddeelen op den bodem van het glas achterblijft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 189