waarde moet worden gehecht, zoo komt het ons toch voor, dat het Duitsche reglement wel wat al te haastig is, om de zooeven onder de wapenen geroepeD recruten reeds dadelijk in !t verspreide gevecht te gaan oefenen. Naar onze bescheiden meening kunnen alleen zij tot tirailleur wor den gevormd, die in de recruteuschool de gesloten bewegingen naar den eisch weten uit te voeren en de ondergeschiktheid in haren vollen omvang hebben leeren kennen en begrijpen. Menschen, die nog niet geleerd hebben, soldaat te zijn, reeds op te leiden voor het verspreide gevecht, waarin hun noodwendig zooveel vrijheid moet worden gelaten, is een gevaarlijke proef, die misschien alleen in het reeds bij uitstek militaire Duitschland met een gunstig resultaat zal bekroond worden. Dat iii dit hoofstuk overigens vele goede wenken worden gegeven, daarvoor staat de zorgvuldige bewerking van het nieuwe reglement borg; met blijkbare voorliefde worden de beweging in de tirailleur linie, het aanleggen van het geweer in verschillende positiën, het overwinnen van hindernissen zoomede het vuur behandeld. Nadat de recruten al het vorenstaande hebben geleerd, worden zij in pelotons verzameld, ten einde zoowel in gesloten als in de ver spreide orde de noodige bedrevenheid op te doen, om in de compagnie te kunnen optreden. Al dadelijk trekt het hier onze aandacht, dat de opstelling op drie gelederen is vervallen, een maatregel, waarvan reeds lang de urgen tie is gevoeld, doch waartoe mén van hoogerhand tot dusverre nog niet had willen overgaan. Omtrent de wijze, waarop de manschappen in rij en gelederen wor den opgesteld, valt weinig bijzonders op te merken alleen zij aan- geteekend, dat bij een sterkte van zestien en meer rotten het pelo ton in twee halve pelotons en deze weer in twee sectiën verdeeld worden, een splitsing, die bij geringere sterkte achterwege biijft. In de eerste plaats maken wij thans kennis met de tot dusverre bijna geheel buiten sprake gebleven richtingen, aan welke men nu echter het volste recht laat wedervaren, terwijl daarna de wendingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 18