177 Melk met een scherpen onaangenamen reuk of bitteren smaak is niet normaal (1); evenmin melk, die gelijkmatig rood gekleurd is, of waarin zich bloedige draden bevindenook niet wanneer men den in de melk ingedoopten vinger over een glasstaafje strjjkt en alsdan slijmige draden ziet hangen. Het is voorzichtig melk met zulke verschijnselen aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. De melk ongekookt te gebruiken, is niet aan te bevelen, ofschoon in het vooraf koken niet altijd een absoluut middel tegen schadelijke melk moet gezocht worden. Laat men de melk gedurende vijf minuten flink doorkoken en stremt zij onder het koken niet, dan geeft dit wel eenigen waarborg voor goede melk; ook uit vrees voor besmetting is het geraden steeds gekookte melk te gebruiken, daar, volgens deskundigen, de melk slechts zeer korten tijd op 100° C. be- hoefc gehouden te worden, om de kiemen voldoende te vernietigen. Heeft men met behulp van de voordehand liggende instrumenten, als oogen, neus en mond, de physische kenmerken onderzocht, dan kan men een der volgende practische proeven toepassen. Eerste proef: Men brengt een glad geschuurd ijzeren staafje of blanke sabel in de melk en haalt dit voorwerp er langzaam weder uit; naarmate de melk vetter is, zal zij aan het ijzer blijven hangen; zelfs melk, die van natuur waterachtig is, zal aan het ijzer blijven hangen, terwijl de melk, met water verdund, terstond bij het uithalen van staafje of sabel het spoor van melk verliest. Tweede proefBrengt men een druppel goede melk op den nagel of in een hellend glazen buisje, dan zal de druppel hoog blijven staan, wanneer de melk natuurlijk is valt zij uiteen, dan is de melk verdund. Het afroomen der melk, zoomede het verdunnen met zuiver water zijn vervalschingen, die wel is waar als niet schadelijk voor de ge zondheid zijn aan te merken, miar die de goede eigenschappen, welke de melk als voedingsmiddel zoo voortreffelijk maken, doen verminderen. De waarde van de melk hangt af van haar gehalte aan vet; een onderzoek naar het juisce vetgehalte is voor de door ons beoogde wijze van keuren te omslachtig. Dl. I, 1889, I2 (1) De reuk ij somtijds ook onaangenaam, naargelang de planten die tot voedsel gediend hebben onaangenaam van reuk waren. Evenzoo ontstaat de bittere smaak door liet nuttigen van plantaardige parasieten, die ook schadelijk kunnen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 190