178 Maai- ook het bepalen van liet volume room een der meest ge waardeerde bestanddeelen van de melk duurt te lang. Ten einde een en ander bij benadering te leeren kennen, gebruikt men sedert eenige jaren een klein instrument, pioscoop genaamd, dat voor weinige stuivers in den handel verkrijgbaar is. (1) Bedoeld instrument bestaat uit een ronde schijf van hard gummi, in het midden waarvan een druppel melk wordt gebracht. Over deze schijf wordt een glazen plaatje gedrukt; dit plaatje is in zes afdeelingen met verschillende nuances verdeeld, die elk een opschrift dragen, als room, zeer vet, normaal, weinig vetmager en zeer magerterwijl het cirkelvlak in het midden van dat plaatje een neutrale kleur heeft. De geperste melkdruppel neemt nu naarmate van zijn vetgehalte een der kleuren aanhoe armer de melk aan vet is, hoe donkerder kleur; room teekent creme, veel vet lichtgrijs en telkens opklimmend ziet men onder zeer mager donkergrijs. Is het resultaat ook van dit onderzoek bevredigend en dit be schouwen wij als het vetgehalte minstens „normaal" isdan gaat men over tot het bepalen van het soortelijk gewicht. Het soortelijk gewicht van melk is, evenals bij andere lichamen, afhankelijk van den warmtegraad eene zekere hoeveelheid melk zal bij een lage temperatuur meer gewicht op den vochtweger aanwij zen, dan bij een hooge temperatuur. Als normale warmte heeft men aangenomen 15° G. In de leveringsvoorwaarden wordt van dit normaal cijfer niet gesproken; waarom de temperatuur van melk en het gebruik van correctietafels tot dusverre buiten beschouwing blevenis ons niet bekend. Het verschil in temperatuur moge op vele plaatsen in Indië niet zoo bijzonder groot zijn, toch kan dat verschil van invloed zijn op den warmtegraad van de melk; bovendien kan de leverancier nu van de omstandigheid partij trekken door de temperatuur van de melk kunstmatig te verlagen. (1) Het onderzoek met den pioscoop is slechts een oppervlakkig onderzoek, dat alleen waarde krijgt, wanneer tevens andere middelen van onderzoek worden toegepast.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 191