179 Om aan de melk de lijvigheid terug te geven, die zij door het verdunnen met water verloor, worden oplossingen van gom en suiker en ook wel eens zetmeelhoudende stoffen, als meel, rijstewater, enz., bijgevoegd; laatstbedoelde vervalschingen komen niet zooveel voor als wel gedacht wordt, omdat de vermenging niet gemakkelijk uit te voeren ishoe goed die vermenging ook zijer zal altijd een bezinksel op den bodem van het vat achterblijven. Yermenging met klappermelk (santen) komt daarentegen in Indië veel voor. Doch op het gebied der vervalschingen zullen wij ons niet bewegen, omdat vervalschingen dikwijls zoo moeilijk zijn aan te toonen en proeven, dooi oningewijden genomen, tot onjuiste gevolgtrekkingen kunnen leiden; waar vervalsching vermoed wordt, dient een scheikundige uitspraak te doen. Yerder dan wij hiervoren aangaven, moet het keuren van melk door de administrateurs van ziekeninrichtingen niet gaan. (1) Een waarborg dat slechts zuivere onver valschte melk geleverd wordt, moet hoofdzakelijk gezocht worden in het geregeld onder zoeken van de melk, door daartoe bevoegde personen (militaire apo thekers) en het publiceeren van de resultaten van die onderzoekin gen door middel van de Javasche Courant. Bedoeld onderzoek dat minstens eens per maand behoort te geschiedenwordt door den chef der militaire ziekeninrichting bevolen. De betrekkelijke rapportenwelke ten bureele van den chef over den geneeskundigen dienst worden verzameld moeten aangeven den naam en de woonplaats van den leverancier, en van de onderzochte melk: het roomgehaltehet specifiek gewicht, de hoeveelheid vaste stoffen en het vet, zoomede of de molk verdund of vervalscht was. Wordt het onderzoek steeds onverwachts bevolen, dan zal de le verancier zich wel bedenken, alvorens hij de melk vervalscht (2); (1) Vóór men tot het keuren overgaat, moet de melk flink doorgeroerd worden. (2) Den leveranciers wordt aanbevolen bij het vervoer van melk naar de hospita len van goed gesloten vaatwerk gebruik te maken; het onderweg vervalschen van de melk door Inlandsch bediendenpersoneel is geen ongewoon verschijnsel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 192