180 het gepleegde bedrog kan dan elk oogeoblik ontdekt en wereldkun dig gemaakt worden. CoDtröle over het melkvee, d. w. z. zoo mogelijk den oor sprong en de wijze van behandeling der melk nagaan door de bij 6 van art. 14 der algemeene leveringsvoorwaarden genoemde au toriteiten. Wij erkennen dat dit onderzoek zeer moeilijk is, vooral in gar nizoenen, waar de leverancier zelf geen melkvee er op nahoudt en de benoodigde melk bij anderen opkoopt of daarvoor subcontracten heeft aangegaan; ook onze verwachtingen zijn op dit punt niet hoog gespannen. Gesteld dat de eigenaar van melkvee de voornaamste eischen voor een goede melkafscheiding (zindelijkheid, goede voeding en zuiver drinkwater) verwaarloost, dan kan men hem slechts op zijn eigenbelang wijzen; luistert hij er naar, dan is al veel gewonnen. Komt de autoriteit een stuk melkvee verdacht voor, dan rapporteert hij aan den plaatselijk militairen commandant, die het hoofd van plaatselijk civiel bestuur hiervan kennis geeft. Kaar onze meening verzetten de thans vigeerende leveringsvoor waarden zich in 't minst niet tegen de in dit opstel aangegeven middelen van onderzoek. Maar zal eene scherpere controle niet terugwerken op de inschrijvingsprijzen? Wij gelooven het niet! Want door het openbaar maken van de resultaten van het gehouden onderzoek, zal het publiek meer vertrouwen in de melk gaan stellen en slechts bij uitzondering er toe overgaan er zelf melkvee op na te houden (1); het debiet van den leverancier zal daarmede toene men. Maar aan den anderen kant zal de prijs van c/oede melk niet beneden zeker minimum dalen. December 1888. P. (1) Het vrij algemeen heerschende denkbeeld, dat men voor kinderen en zieken melk van ééne koe moet afzonderen, is eene dwaling, omdat dezelfde koe niet altijd melk van gelijke hoedanigheid zal leveren. C. v. Borries vond bij 13 onderzjekingen van melk van dezelfde koe een soort, gew. van 1.0203 tot 1.0297 en aan vet van 3.94 tot 5.44 pet. (Dr. J. König. Die menschlichen Nahrungs- und Genussmittel, Berlin 1883).

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 193