182 Het fort heeft een omtrek van 1500 pas, de 30 voet hooge wallen bestaan uit steenlagen; de bezetting bestaat uit 3 Chineesche amb tenaren en 30 bereden soldaten. Dit zijn de beide hoofdpunten in het Chumbi-dal. Het dal is het eenige terrein, waar het Britsch-Indische en het Thibetaansche gebied onmiddellijk aan elkaar grenzen. Leidt de jongste expeditie tot eene eenigszins meer vriendschappelijke verhouding tusschen deze twee rijken, dan zal de toekomstige handelsweg stellig door dit dal leiden. Thibet is sedert geruimen tijd een begeerd terrein voor de theeplanters uit Assam, maar de moeielijkheden, hun door de Llama's van dat rijk in den weg gelegd, hebben tot nog toe eiken ruilhandel van Britsch-Indische Assam-thee met wol, het Thibetaansche stapelproduct, verhinderd. De aanleiding tot de expeditie was de volgende De Radjah van Sikkim, die volgens contract verplicht is jaarlijks zes maanden in Sikkim door te brengen, had sinds eenige jaren aan die verplichting niet voldaan, maar was steeds op Thibetaansch gebied blijven wonen. Tengevolge daarvan onttrok de Britsch-Indische Regeering hem zijn jaargeld en benoemde Photong Lama en Ransa Dewan tot regenten over zijn gebied. Tegelijkertijd werd van Britsch- Indische zijde een gezantschap naar Thibet gezonden, om deze aan gelegenheid in orde te breugen. De Thibetanen deden echter al hun best om dat gezantschap te doen mislukken; zij slaagden in hunne pogingen, want toen het gezantschap nog pas te Darjeeliug was aan gekomen, werd het, op grond der vertoogen van China, teruggeroepen. Hierdoor werden de Thibetanen, die dien terugtocht als een teeken van vrees beschouwden, overmoedig en om elk binnendringen van Europeanen in hun gebied, waarvoor zij steeds angstig waken, beter tegen te gaan, trokken zij Sikkim binnen en richten daar, aan den grooten weg, het fort Lingtoe op. Daar de Thibetaansche grens aan de Oostzijde van Sikkim, waar zij Thibet van het Chumbi-dal scheidt, steeds welbekend was geweest en door alle belanghebbenden erkend, kon de Britsch-Indische Regeering deze openlijke schending van grond gebied moeielijk dulden en zond zij eene expeditie tegen Sikkim af. Deze expeditie verliet Indië in Maart 1888 en nam, na twee weinig beduidende gevechten met de Thibetanen, het fort Ling toe in bezit. De in dezen tijd van het jaar op dit 12600 voet

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 195