183 hooge terrein nog dik liggende sneeuw, de vinnige koude en de steile hellingen maakten het opklimmen tot dit fort zeer moeielijk. Na de inneming van Lingtoe rukten de Britsche troepen door naar Goeatong, eene plaats die wel is waar ook nog op eene hoogte van 12000 voet ligt, maar meer beschut is; zij sloegen daar hunne leger plaats op. Den 22en Mei werden zij aangevallen door eene ruim 2400 man sterke Thibetaansche troepenmacht, die door den Choola-pas was voortgerukt. De Thibetanen omsingelden het Engelsche kamp, maar werden na een gevecht van 3|- uur volkomen verslagen en vluchtten naar Thibet. Op de plaats van het Engelsche kamp werd daarop eene versterking opgericht, die, naar don bevelhebber dei- expeditie, Fort Graham werd genoemd. Het is vermoedelijk het eenige fort, dat op zulk eene aanzienlijke hoogte beslaat. De en ceinte bestaat uit eene zware palissadeering, de ingangen liggen 7 voet boveu het aangrenzende terrein. De hutten, in de binnen ruimte gebouwd, bestaan uit balken en ruwbekapte stammen. De hoofdingang is de Lingtoe-poort, die door twee bergkanonnen wordt verdedigd; andere stukken op het Noordfront beheerschen het dal, waarin het expeditionnaire korps, dat onlangs inet twee bataljons versterkt werd, gelegerd is. Het voor de Thibetanen als onneembaar te beschouwen fort is geheel opgericht uit bouwmaterialen, in den omtrek gekapt door eene afdeeling van het 32e pionierbataljon en 2 compagnieën van het Derbyshire regiment. Nadat eenige versterkiüg was aangekomen, vervolgde kolonel Graham den 25en September den vijand tot Rinchingoon en rukte den volgenden dag tot Chumbi door, terwijl de totaal uiteengeslagen Thibetanen naar Pari en Shotan gevlucht waren. Ook de Radjah van Sikkim was uit Chumbi gevlucht en men vermoedde dat hij eene schuilplaats in Thibet had gezocht. De colonne van kolonel Graham keerde daarop over den Yalapla-pas naar Goeatong teiug. Dat het oorlogsterrein, waarop de Britsche troepen ageerden, in waarheid een ruw hooggebergte is, kan blijken uit de omstandig heid dat, op enkele dagmarschen daarvan verwijderd, zich de hoogste toppen va i het Himalaya-gebergte verheffen: de Kindcbinjoenga

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 196