worden behandeld en de wijze, waarop de geweren aan rotten moe ten worden gezer, wordt aangegeven. Deze laatste handgreep is in ons reglement op wel wat gefor ceerde wijze in de tweede afdeeling van de Recrutenschool opge nomenom de geweren aan rotten te kunnen zetten, wordt een op stelling op twee gelederen vereischt en deze is in die afdeeling geheel onbekend. Naar het ons voorkomt, is dan ook hier het Duitsche reglement doelmatiger. Bij de behandeling van het vuur van een gesloten peloton valt het op, dat men in Duitschland geen voorstander schijnt te zijn van het in 113 van onze Recrutenschool aanbevolen vuur in schuine rich ting, althans in 95 van het Duitsche reglement lezen wij, dat de frontlijn van het peloton ongeveer evenwijdig met het te beschieten doel moet loopen en dat anders vooraf een zwenking moet worden gemaakt, om daartoe te geraken. Als vuursoorten komen alleen de salvo's en het tirailleurvuur in aanmerking. De eerste kunnen worden afgegeven uit het geweer als enkellader en als magazijuswapen, het laatste kan langzaam, versneld en met het gebruik van het magazijn worden afgegeven. In het Duitsche reglement staat verder voorgeschreven, om bij het vuur doel en afstand aan te geven, een bepaling, die ook in onze reglementen worde aangetroifen. Uit den aard der zaak is in ons exercitievoorschrift het in Duitschland met zijn verdragend geweer voorkomende vuur met twee verschillende vizieren onbekend. Bij den marsch in front wordt den manschappen vergund, van tijd tot tijd het hoofd te wenden naar den vleugel, naar welken de rich ting wordt genomen, doch als regel geldr, dat de richting moet wor den bewaard door een gelijkmatigen pas en het onderhouden van de voeling met den nevenman in het gelid. Zeer waar is de stelling, dat een over een grooten afstand goed gerichte frontmarsch den waarborg schenkt voor de goede uitvoering van alle bewegingen in gesloten orde. Het rechtsomkeert maken, de schuinsche marsch, de zwenkingen enz., die in de 106 tot en met 124 worden behandeld, hebben veel overeenkomst met onze bewegingen en blijven dus buiten be spreking, alleen moet hier de aandacht worden gevestigd op de om-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 19