187 geen onbillijkheid in gelegen, wanneer een bruikbaar soldaat eenigszins beter betaald wordt dan een minder bruikbaar soldaat, onverschillig waarin de oorzaken van mindere bruikbaarheid gelegen zijn. Wij zijn thans voorzien van een goed stel exercitiereglementen en voorschriften die op de oefeningen betrekking hebbeu, maar het blijft nu nog een groote kwestie om het personeel bruikbaar te maken en te houden. Daartoe kan, dunkt mij, wel iets gedaan worden zonder daardoor de begrooting van uitgaven voor Oorlog te verhoogen. Tot de bruikbaarheid van een soldaat behoort in de eerste plaats goed schieten. Volgens 1 van het schietvoorschrift behooren de schietoefeningen tot de gewichtigste diensten van de infanterie, terwijl 13 zegt: „De oefeningen der 2e klasse hebben met de gezamenlijke schietoefeningen ten doel den soldaat het hoogst (1) noodige te leeren, om hem in het vuurgevecht te kunnen gebruiken". Wanneer kent nu een soldaat het hoogst noodige? Als hij aan de voorwaarde van overgang van de 2e naar de le klasse voldaan heeft. Een soldaat, die nog in de 2e klasse van het schijfschieten is, is dus nog niet te gebruiken in het vuurgevecht, want volgens 17 van meergemeld voorschrift kunnen (leesmoeten) de individueele schietoefeningen grootendeels als voorbereiding worden beschouwd van de gezamenlijke. Wanneer nu de man niet voldoende voorbereid is, kan hij de gezamenlijke schietoefeningen niet met vrucht volgen. Men mag dus in billijkheid stellen, dat een bruikbaar soldaat schutter le klasse is. Door wijziging te brengen in de toekenning van verhoogde soldij, zou, dunkt mij, het algemeene peil van bruikbaarheid van mindere militairen kunnen worden opgevoerd. Daarom acht ik aan afdeeling C. van tarief N°. 3 de volgende bijvoegingen noodzakelijk. Onder het hoofd: „Die verhooging wordt niet genoten" bijvoegen „Door militairen beneden" den graad van korporaal, die in de 2° klasse van het schijfschieten zijn. „Door militairen beneden den graad van korporaal, die nog niet aan den herhalingscursus bedoeld bij 117 van het schietvoorschrift (1) Ik cursiveer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 200