9 standigheid, dat de colonne met verdubbelde rotten in Duitschland niet bestaat. Het ontbreken van dezen, voor de manschappen bij zonder gemakkelijken marschvorm, die een te groote verlenging van de colonne tegengaat en in Europa op bijna alle wegen van aanbe lang is te gebruiken, moet verwondering wekkenhet overigens zoo practische reglement had goed gedaan, dezen colonnevorm van de naburige staten over te nemen. Na de beoefening van de gesloten bewegingen gaat het voorschrift weder over tot de verspreide orde. Aan het tirailleeren van het pe loton, gaan de oefeningen in 't verspreide gevecht van rotten en groe pen vooraf, ten einde den manschappen hun aandeel in de taak van het geheel te doen kennen. Evenals bij ons kan zoowel op de plaats als voorwaarts verspreid worden; moet de linie tegen een niet recht voor haar gelegen punt avanceeren, dan wordt het terreinvoorwerp, waarop moet worden aangerukt, bij het commando genoemd. De man van het midden gaat dan in de richting daarvan vooruit. Omtrent het verspreiden en de wijzewaarop dit kan geschieden, is het Duitsche reglement veel korter dan het onzevan een afdaling in bijzonderheden en het opsommen van verschillende gevallen is in 't nieuwe Duitsche voorschrift geen sprake, ook de verschillende bewegingen van de linie worden zeer kort behandeld. Evenals bij ons, wordt het, gedurende de beweging, vuren eener tirailleurlinie afgekeurdslechts bij hooge uitzondering mag dit geschiedenveel zorg moet voorts besteed worden aan het stellen der vizieren, terwijl bij de commando's achtereenvolgens richting, doel, vizier en vuursoort moeten worden opgenoemd. Een aanbevelenswaardig voorschrift vinden wij in 138, waarin bepaald wordt, dat de pelotonscommandant twee of drie geoefende afstandenschatters in zijne nabijheid houdt, om hem in te lichten' omtrent de distantie van zich in den loop van het gevecht voor doende doelen. Het schatten van afstanden, hoe dikwijls ook beoefend, blijft voor vele officieren en minderen een moeielijke zaak, die eigenlijk alleen goed gekend wordt door hen, die door hef, vóór hun indiensttreding, gekozen beroep, zich daarvan de gewoonte hebben eigen gemaakt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 20