11 blijft en diens bevelen moet weten uit te voeren, ook wanneer bet be wegingen geldt, die vooraf nog niet beoefend zijn geworden. Het is bijna overbodig te zeggen, dat de indeeling der compagnie in drie pelotons de voorkeur verdient boven den bij ons, belaas, bestendigden maatregel, om die afdeeling in twee pelotons te splitsen. Over de bewegingen der compagnie in gesloten orde kunnen wij kort zijn; het geheele voorschrift legt vooral de bedoeling aan den dag, om deze afdeeling voor het gebruik in het, in compagnies colonnes opgesteld bataljon, geschikt te maken. De wijze, waarop hier de stof behandeld is, mag weder uitermate kort en doel matig heeten. Tot in bijzonderheden wordt vastgehouden aan het, in het reglement, vooropgestelde beginsel, dat de verschillende be wegingen alleen aan den oorlog hare waarde moeten ontleenen. Als een bewijs verder, hoe men in het streng militaire Duitsche leger weet te geven en te nemen, kan gelden, dat in de compagnie school is voorgeschreven, dat bij alle veranderingen van formatie tot en uit de compagniescolonue uit den pas wordt gemarcheerd. Hier dus geen vermoeiende werktuigelijkheidalleen de quaestie, om de afdeelingen op een ordelijke en voor de manschappen gemakkelijke wijze naar haar plaats te brengen, treedt hier op den voorgrond. De bestudeering van de compagnieschool verder aan onze lezers overlatende, stippen wij alleen aan, dat men in Duitschland, evenals bij ons, het vuur in iinie, in colonne en uit den carrévorm kent. In linie wordt het afgegeven door de geheele compagnie of door de pe lotons, in den colonne- of den carrévorm is de zaak ongeveer als in ons reglement geregeld. Ook de bajonetaanval leert ons weinig nieuwrs, alleen wijzen wij op het in 186 vervatte voorschrift, waaria wordt bepaald, dat, wanneer na den aanval moet worden teruggegaan, dit door de geslo ten afdeelingen met een kalmen, flinken pas en do grootste regelmaat moet geschieden. In de voorschriften voor het tirailleurgevecht der compagnie staat aangegeven, dat bij het verspreiden één peloton zich oplost en de rest als ondersteuningstroep achterblijft, dat het versterken der tirail leurlinie door het verlengen dier linie of door het inschuiven van af" deelingen tusschen de andere, reeds verspreide troepen kan geschie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 22