220 zorg voor huu detachement en met administratieve bezigheden, en zich wel moeten laten leiden door de Inlandsche hoofden, die hunne eigene, kortzichtige en baatzuchtige oogmerken hebben, en geheel onder den invloed van den rijksbestierder staan. „Het bestuur van den resident Steinmetz heeft aan de zaken eene andere gedaante gegeven. De divisiehoofden, die alleen corres pondeerden met den rijksbestierder en van hem alleen bevelen ont vingen eene correspondentie, waarbij de resident of geheel over het hoofd gezien, of na den rijksbestierder genoemd werd zijn, zooals het betaamt en zooals de instructie luidt, in regelrechte ver houding tot den resident gesteld. Aan den rijksbestierder rappor teeren zij echter ook, en nevens de orders van den resident, ontvangen zij, voor den vorm, diezelfde bevelen (als de rijksbestierder zijne bevoegdheid niet te buiten gaat) ook van den rijksbestierder; met het gevolg, dat de divisiehoofden, onder civiele gezaghebbers staande, de bevelen van den rijksbestierder eerder ontvangen dan die welke van den resident uitgaan en de rijksbestierder hunne rapporten eer der heeft dan de resident die der civiele gezaghebbers. Aan deu controleur Yan den Bossche is nu het civiel gezag in Ogan Oeloe, Komeriug Oeloe en Lematang Oeloe opgedragen, en aan dezen zeer verdienstelijken ambtenaar is het gelukt, door kennis van wetten en gebruiken, van huishoudelijke en staatkundige verhoudingen, door fermiteit, ijver en volharding, een gezag te ver werven, grooter dan dat van den rijksbestierder. Deze voelt, dat hij bij een groot deel van de bevolking en de hoofden niet meer is de eenige groote- manhij voelt, dat hij niets meer zal zijn zoodra het allerwege in de residentie zoo geregeld zal zijn als onder den controleur Van den Bossche; uit de verhoogingen in rang, naam of traktement, als belooning aan sommige Inlandsche hoofden toegekend, zonder dat hem iets is geworden, voelt hij bij het Gouvernement niet meer te zijn wat hij geweest is, en bij de Inlandsche hoofden en de bevolking diensvolgens ook van zijn hoog standpunt te zullen afdalen. „De tegenwoordige halfslachtige toestand leidt tot de anomalie, dat de divisiehoofden, de mindere hoofden en de bevolking twee autoriteiten naast elkander zienden resident, als vertegenwoordiger

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 233