- 12 den, dat bij het tirailleuren op het oefeningsterrein de afstand van de soutiens tot de linie 150 pas moet bedragen, doch dat in de werkelijkheid die afstand van de omstandigheden zal afhangen. De commandant heeft bij het kiezen van de plaats voor de soutiens alleen rekening te houden met den eisch, om de tirailleurlinie op het juiste tijdstip te kunnen ondersteunen over eenige passen meer of minder distantie behoeft hij zich bij deze gelegenheid het hoofd niet te breken. Zeker een alleszins doelmatige bepaling. Het bataljon. Een groote stap op den weg van vooruitgang is, hoewel hij officie ren van den ouden stempel bedenkelijk het hoofd zal doen schudden, de afschaffing van alle verplaatsingen in de linieformatie, bewegin gen, die, hoewel in onze bataljonsschool in aantal beperkt, daarin toch nog altijd voorkomen. Hoewel wij ons nog niet onder het oudere gedeelte van het offi- ciei'skorps mogen rangschikken, staat ons toch nog duidelijk de voor liefde voor den geest, waarmede, een vijftiental jaren geleden, uit de le afdeeling van de bataljonsschool werd geëxerceerd. Wel werd ook de 2e afdeeling van tijd tot tijd beoefend, doch niet dan noode wer den de schoone evolutiën uit en tot de linieformatie opgegeven voor de minder vertooning makende bewegingen met compagniescolonnes. Door de afschaffing van die zoogenaamde le afdeeling is in Duitsch- land echter ten eenenmale gebroken met het verleden en zijn de ba taljonscolonne en de linie van compagniescolonnes de eenige manoeu- vreerformatiën geworden. Het zal wel overbodig zijn, op de hooge waarde van deze veran dering te wijzen, die een aantal kunstmatige en in de practijk weinig beteekenende vormen voorgoed uit het reglement doet verdwijnen. De billijkheid gebiedt echter op te merken, dat ook de commissie, die belast is geweest met de samenstelling onzer tegenwoordige exer citiereglementen, zich blijkbaar doordrongen heeft gevoeld van het weinige nut, dat uit een tactisch oogpunt aan de le afdeeling moet worden tcegekerd en deze daarvoor zooveel mogelijk besnoeid heeft;

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 23