232 tijdschrift zijn plaais moet vinden, al kan ik in het volgende de vraag alleen uit een hygiënisch oogpunt beschouwen. Wanneer men meent in de boeken over gezondheidsleer een vol doende oplossing der kwestie te vinden, zal men zich spoedig teleur gesteld zien. En geen wonder, deze boeken zijn bijna uitsluitend in Europa met het oog op een Europeesch klimaat geschreven. Wat in Europa hoofdzaak is, kan voor Indië bijzaak zijn en omgekeerd, en het is zeker wel de gezondheidsleer, die ons hiervoor de beste bewijzen levert. Voor Europa is de vraag„vaste hospitalen of tijdelijke" van geringe beteekenis. Men is daar bijna altijd als van zelf op vaste hospitalen aangewezen. Het Europeesch klimaat eischt een goede afsluiting voor koude, wind, regen, enz. Deze afsluiting komt evenwel in botsing met de gezondheidsleer, die zuivere, frissche lucht verlangt. Vandaar dat de vraag, die in Europa op don voorgrond treedt, de ventilatie is, een transigeeren tusschen de eischen van klimaat en hygiëne. Een tweede moment dat in Europa, vooral voor steden, menigmaal op den voorgrond treedt, is de plaats. Men is dikwijls genoodzaakt de hooge eischen der gezondheidsleer te wijzigen naar de beperkte plaatsruimte die beschikbaar is en het zoo geprezen pavilloenstelsel voor hospitalen krijgt mon slechts bij uitzondering te zien. Deze beide punten, voor Europa doorgaans hoofdzaken, zijn meestal bijzaken voor Indië. Het Indisch klimaat is bijna overal zoodanig dat men zich met bamboe en atap voldoende beschutting kan verschaffen. Hiermede vervalt in hoofdzaak het vraagstuk der ventilatie. Het gelede dak, zooals men dat in verscheidene hospitalen vindt, voldoet aan alle eischen voor luchtverversching voorzoover de meestal openstaande deuren en vensters hierin niet voorzien. Een zoo weinig door menschelijke uitwasemingen verontreinigde lucht in Europeesche hospitalen te vinden, als men die gewoonlijk in Indische ziekeninrichtingen aantreft, kan bijna een ideale toestand genoemd worden. Men moet des morgens de slaapvertrekken van zelfs zeer goede hospitalen in Europa betreden hebben om te gevoelen welke heerlijke voordeelen in dit opzicht het Indische klimaat ons aanbiedt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 245