234 met het oog op beri-beri is, voorzoover ik weet, nooit in Neder- landsch-Indiö de proef genomen alleen regenwater als drinkwater te gebruiken. Al moge nu, volgens een bekend schrijver over de ge schiedenis der geneeskunde, deze vraag alle beteekenis verloren heb ben, toch zou een zoo eenvoudige en weinig kostbare proef, die ons in eik geval aan goed drinkwater zou helpen, hare plaats naast de vele reeds genomen proeven wel hebben kunnen vinden. Alles samengenomen, kom ik tot het besluit dat het zwaartepunt voor goede hospitalen in Indië niet ligt in de gebouwen. Daartegen over moet de kwestie van den bodem, waarop die gebouwen staan, veel meer op den voorgrond treden. Yoor Europa met zijn gebou wen van twee en drie verdiepingen en zijn plaveisel zijn in de prac- tijk nog transacties mogelijk, voor Indië, waar men (in letterlijken zin) steeds zoo dicht bij den grond blijft, moeten op dit punt de hoogste eischen gesteld worden. De kwestie van den bodem is een zwak punt in onze gezondheidsleer. In gegeven omstandigheden uit het onderzoek van den bodem alleen te voorzeggen, of en in hoeverre hij een gezonde genoemd moet worden, kan wel niemand. Ook met het inachtnemen van het nauwkeurigste onderzoek blijft de plaatsing van een hospitaal op een nieuwen bodem tot op zekere hoogte een proef. Dit geldt voor Europa, hoeveel te meer niet voor Indië, waar menig maal een dikke, vochtigwarme humuslaag als een spons alles opzuigt wat aan hare oppervlakte komt, 't zij voedsel of vergif en aan op genomen miasmen de beste kansen voor ontwikkeling aanbiedt. Ge steld al eens dat wij de geschiktheid van den bodem uit een oog punt van hygiëne met voldoende zekerheid vooraf konden uitmaken, wie waarborgt ons dat die toestand blijvend zal zijn? Ik behoef slechts te wijzen op eenige goed geconstateerde gevallen van plaatsen, die vroeger als gezond bekend stonden en later ongezond werden; ook het omgekeerde is wel eens waargenomen. De bodem blijft, vooral in Indië, steeds een niet geheel te vertrouwen moment. En nu herhaal ik de vraagis het principe voor Indië goed zich door vaste gebouwen aau plaatselijke omstandigheden te binden, indien dit niet dringend noodzakelijk is, vooral voor hospitalen, waarbij elke oor zaak, die nadeelig voor de gezondheid is, dubbel zwaar moet wegen? Tenslotte een illustratie om mijne meening duidelijk te doen uitkomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 247