236 De beri-beri ia 1887 en evenzeer ia 1888 prijkt weer met een belangrijk cijfer in de geschiedenis van het Indische leger. Komt hiervan niet een gedeelte ten laste van het mooie vaste hospitaal te Panteh Perak? Doet dat hospitaal niet veel kwaad, zoolang het als regel kan gelden dat soldaten, die met lichte verschijnselen van beri- beri daarheen zijn gezonden, geëvacueerd moeten worden, daar langer verblijf in dat hospitaal bijna steeds verergering der ziekte ten gevolge heeft? Zou het geen punt van onderzoek dienen uit te maken of er op Atjeh niet een plaats te vinden is, waarheen soldaten, die niet aan beri-beri lijden, genezen kunnen zonder voor beri-beri te vreezen te hebben? Verdient het niet ten zeerste onze aandacht dat van de 686 personen, die in 1887 aan beri-beri overleden, 61, dus bijna 10 pCt., oorspronkelijk met andere ziekten opgenomen waren. Heeft Panteh Perak niet een belangrijk contingent geleverd voor deze 61 gevallen? Indien wij eens de cijfers hadden van personen die met andere ziekten opgenomen, beri-beri gekregen haddenZou dit niet in verhouding van die 61 sterfgevallen een belangrijk cijfer zijn? Vooronderstel eens dat we ergens op Atjeh, bijv. bij Oleh-leh, een plaats vonden waar lijders aan andere ziekten evenals elders konden genezen, zou dit het cijfer der geëvacueerden reeds niet aanmerkelijk moeten verminderen? En denken wij ons de mogelijkheid, die vol strekt niet buiten gesloten is, dat op die plaats lichtere gevallen van beri-beri konden genezen, dan zouden wij het beri-beri vraag stuk een andere phase zien intreden. Men zou kunnen beginnen met een kleiner, tijdelijk hospitaal te plaatsen. Ik heb Oleh-leh genoemd, omdat deze plaats als vrij gun stig gelegen beschouwd wordt met het oog op beri-beri. Ik meen zelfs dat indertijd proeven genomen zijn met tijdelijke detacheering van besmette compagnieën te Oleh-leh en met goed resultaat. Zou het niet moeite en kosten loonen in deze richting een proef te nemen, die ons een goede kans zou geven een anderen stand van zaken te zien optreden in onze verhouding tegenover den grootsten vijand van het Indische leger? Ware het vaste hospitaal te Panteh Perak er niet geweest, ik ben overtuigd dat men zoodanige proef reeds zou genomen hebben, Maar ik ga buiten mijn bestek. Ik wilde

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 249