13 tot een radicalen maatregel, als nu in Duitschland is genomen, is zij echter blijkbaar niet durven overgaan. De tormatie van de verschillende colonnes kan worden opgemaakt uit de in den tekst aangetroffen plaatjes. Men heeft de Doppelkolonne", die alleen buiten het bereik van het vijandelijk vuur wordt gebezigd, de „Tiefkolonne", waarvan ge bruik gemaakt wordt, als het terrein een opstelling met een smal front vereischt en de „Breitkolonne", welke, behalve bij parades, toepassing vindt, als men zich meer in de breedte dan in de diepte wil ontwikkelen, en die zou kunnen worden gelijkgesteld met onze aaneengesloten linie van compagniescolonnes. Gedurende de beweging van het bataljon in de eerst- en laatst bedoelde opstelling wordt de voeling en de richting gehouden naar het vaandel, dat in beide gevallen midden in de voorste reeks af- deelingen is geplaatst. De wijze, waarop van de eene colonne in de andere wordt over gegaan, zoomede de bewegingen in de verschillende colonnes, onbe sproken latende, zij alleen nog opgemerkt, dat de ontwikkeling tot het gevecht uitermate kort behandeld wordt. Gewoonlijk worden de compagnieën naar behoefte achtereenvolgens in den strijd gebracht, terwijl de rest onder het bevel van den bataljonscommandant ver- eenigd blijft. Het kan echter ook gebeuren, dat verschillende com pagnieën tegelijkertijd in de gevechtslinie worden gebracht; als regel moet dan worden aangenomen, dat bij de ontwikkeling meer uit breiding in de diepte dan in de breedte moet worden verkregen, dat naar een geleidelijke versterking van de linie behoort te worden ge tracht en dat minstens één compagnie in reserve moet worden ge houden. Voor bepaalde gevallen zekere vormen voor de ontwikkeling vast te stellen, is verboden, terwijl ten slotte wordt aangeteekend, dat het tirailleurgevecht zich regelt naar de, voor het gevecht der compagnie gegeven voorschriften. Het regiment. Als rendez-vous formatie voor het regiment wordt in den regel

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 24