239 Vooral bij kleine aanvangssnelheden, met name bij den stalen mortier van 7 cM. A., is de kennis van de juiste grootte van de aanvangs- snelheid een vereischte bij het berekenen van de schoots-of worpstafel. Op den 23en, 24™ en 26™ Januari jl. zijn te Batoe Djadjarmet hetzelfde achterlaadgeweer KI. Kal. en met patronen, welke in dezelfde maand aangemaakt waren, onder geheel gelijke omstandigheden wat betreft luchtdichtheid, richting en kracht van den wind, 4 X 28 schoten gedaan. Voor het meten van de snelheid bij deze schoten werden 2 chronografen van Le Boulengé gebruikt, waarmede bij vorige proeven steeds gelijke gemiddelde uitkomsten waren verkregen bij metingen van de snelheid bij dezelfde schoten, indien het aantal schoten groot genoeg, namelijk ±15 was. Zoo was, eenige weken te voren, bij 21 schoten, volgens de eene chronograaf eene gemiddelde snelheid van 387.48 M., of tijd van 0.129038 seconden, en met de andere chronograaf eene gemiddelde snelheid vau 387.46 M., of tijd van 0.129043 seconden gemeten. Bij 28 schoten was de eene chronograaf verbonden met den draad voor de monding van het geweer en met de ijzeren schijf op 30 M. voor die monding, terwijl de andere chronograaf verbonden was met den draad voor de monding en een draadraam op 20 M. Met den eersten toestel werd dus de vluchttijd bij 30 M. en met den anderen toestel de vluchttijd bij 20 M. dracht gemeten. Het midden Van de ijzeren schijf, waaromheen de treffers gegroepeerd waren, lag in hetzelfde waterpasse vlak als de monding van het geweer. Het draadraam en de ijzeren schijf waren nauwkeurig op de gewilde afstanden van de monding geplaatst met gebruikmaking van denzelfden meetstok van nagenoeg 10 M. lengte, welke gehouden werd in het door de monding van het geweer gaande waterpasse vlak. Indien deze lengte van nagenoeg 10 M. genoemd wordt: 2 a, werden dus gemeten de vluchttijden: t4a en tGabehoorende bij drachten4a en 6a. Op overeenkomstige wijze werden, bij 28 schoten, de vluchttijden toa en t6a gemeten, behoorende bij drachten 2a en 6a. Na een schot van de eerstbedoelde 28 schoten volgde een schot van de later bedoelde 28 schoten. Op overeenkomstige wijze werden daarna bij 28 schoten de vlucht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 252