246 geval elk denkbeeld van „opwerpen" loslaat, en nu dat geweer met een omhoog gebrachten rechterschouder voor het lijf brengt eene zeer leelijke beweging, nu men eenmaal van het grond denkbeeld dient uit te gaan, dat de soldaat bij stramme exerci tiën, zoolang hij in front blijft, alleen met armen en handen moet exerceeren en dus het lichaam moet stil houden. 86. Wij hebben niet kunnen vatte n, waarom bij „velt geweer' de punt der bajonet ter hoogte van het oog en 150) bij het ba- jonetvechten die punt ter hoogte van de borst der tegenpartij moet zijn. Maar bovendien leert de soldaat, als hij den vijand op korten afstand te gemoet gaat, het geweer thans op eene geheel andere wijze vasthouden 147); eene positie, die met „velt geweer" niets gemeen heeft, en komt het ons dan ook voor dat het „velt geweer" eene overtollig heid in de Recrutenschool is. Van „overtolligheid" sprekende, mag hier mede gevraagd wor den, waarom ten gemakke van den soldaat en om der eenvoudig heids wille ook niet het „op schouder geweer" naar de legenden verwezen is. Wij hebben noodig eene positie, om het geweer bij den voet te houden, om het geweer te dragen, als men marcheert, om te vech ten, als men handgemeen wordt en eindelijk ééne om te schieten, als men niet op korten afstand van den vijand staat. Al het overige is overcompleet. 87. Wanneer men uit de positie van „over geweer" het ge weer velt, dan moet de linkerhand, volgens 86, het geweer iets boven het vizier vangen. Neemt men daarop wederom het geweer over, dan wordt daar zoo met een paar woorden gezegd, dat het ge weer in de positie van de 1° beweging van 79 moet worden ge bracht, zonder dat blijkbaar de maker van het reglement daarbij be dacht geweest is, dat dan ook de linkerhand eene volmaakt hierbij overbodige schuivende beweging dient te maken, tot die hand weer, nu niet boven het vizier, maar ter hoogte van het vizier te land ge komen is. De linkerhand moet met andere woorden een paar centimeters

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 259