14 een opstelling gekozen, waarbij de bataljons in de dubbele colonne, in een of twee liniën zijn geplaatst. Bestaat het regiment uit drie bataljons, dan staat, bij een opstel ling in twee liniën, een bataljon vóór of achter het midden van de ruimte, die tussehen de beide andere, naast elkander geplaatste is gespaard. Telt het regiment vier bataljons, dan staan deze, bij een opstelling in twee liniën, twee aan twee en zoodanig dat de vaandels juist achter elkaar zijn geplaatst. De tusscheni'uimte tussehen de bataljons in één linie bedraagt 20, de afstand tussehen do liniën 30 pas. De verschillende bewegingen, die door het regiment kunnen worden uitgevoerd geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen, alleen wijzen wij op het doelmatige van de bepaling, dat wanneer in den pas wordt gemarcheerd, de bataljons zich met het houden van dien pas niet naar elkander behoeven te regelen, doch ieder bataljon op eigen gelegenheid in den pas zorgt te blijven. Bij de ontwikkeling tot het gevecht worden de bataljons naar be hoefte in de linie gebracht, de andere door den regimentscommandant achtergehouden. De bataljons, die achterblijven, worden gewoonlijk als échelous achter één der beide of achter beide vleugels, zelden achter het midden van de linie opgesteld. Ook hier weder worden geen afstanden van achter- tot voorstaaande troepen aangegeven deze regelen zich geheel naar de omstandigheden en blijven ter beoordeeling van de betrokken commandanten. In de gevechtslinie, waarin verschillende bataljons zijn opgelost, worden geen afdeelingen aangegeven, naar welke de richting moet worden onderhouden; zijn daaromtrent aanwijzingen noodig, dan wordt naar het midden of naar een der vleugels aaneengesloten. De brigade. De brigade kan met haar regimenten naast of achter elkander zijn opgesteld. In 't eerste geval staan in ieder regiment de bataljons achter elkander, in het tweede staat, althans in de normaal opstelling, het jongste regiment voorop.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 25