249 de eigen sectiecommandant met zijn rug naar de eigen soldaten gekeerd alleen dan iets verkeerds opmerkt, wanneer hij daartoe front naar zijne eigene sectie maakt. 50. Horribile dictu is ook ons ouderwetsch en reeds lang verouderd „links (rechts) formeert pelotons marsch" behouden ge worden van eeue stilstaande en marcheerende colonne, d. w. z. de onnoodig gecompliceerde manier, om dit commando uit te voeren. Ingewikkelder en naarder beweging dan die nu is, kan moeielijk worden uitgedacht. Van de 4 sectiën toch manoeuvreeren nu alle vier, om in de for matie van 2 pelotons te geraken, in stede dat de 1° en 3e blijven, waar zij zijn, en de 2e en achterste sectie eenvoudig naar den vleugel gaan, waarheen zij moeten. En dan dat gesukkel van eene achterste sectie, die met haren neus al dadelijk tegen de nog niet van hare plaats geheel verdwenen voorste sectie komt en voorts dat richten van een geheel peloton op het commando van iemand, die nog zoojuist ééne minuut te voren de achterste, nu linker- (rechter-) sectie niet commandeerde 69 en 70. Waarom houdt thans de compagnie er twee ver schillende wijzen op na, om, als zij is uiteengeraakt, zich weder te verzamelen In het eene geval het signaal: „Gewapend appel", in het andere „De gesloten orde herstellen". Waarom niet zich bepaald tot slechts ééne manier van doen, zooals dit trouwens bij het verzamelen van het bataljon 65) wel is betracht. De Bataljonsschool. 24. Het uit de orde van bataille in colonne samentrekken ge schiedt thans zoo, dat de divisie, die rechthoekig uitbreekt, altijd te laat in de colonne plaats neemt ten opzichte van de naast haar staande divisie, die langs den kortsten weg daarheen marcheert. Als b. v. op het rechterpeloton achterwaarts in colonne saamgetrokken wordt, is de 3C divisie eerder op hare plaats dan de 2e.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 262