258 sterke bende het Abessinische gebied te verontrusten. Lang duurde dit echter niet, want de Negus wist Debeb te paaien, zoodat deze op een goeden dag met zijne bende deserteerde en weer tegen de Italianen en de met hen verbonden stammen optrad. Hierop vatte in 't begin van Augustus de commandant van Mas- souah, generaal Baldissera, het plan op, Debeb, die zich destijds te Saganeiti bevond, op te lichten. Hij droeg deze onderneming op aan kapitein Cornacchia, die daartoe ongeveer de volgende in structie kreeg „UEgestr. wordt opgedragen eene onderneming tegen Saganeiti te verrichten en U daarbij van Debeb meester te maken. Daartoe zult U in den nacht van 2 op 3 Augustus met 100 Bashi Bozoeks van Arkiko oprukken. Luitenant Poli zal zich van Massouah met 100 Bashi Bazoeks bij U voegen, terwijl nog 200 Bashi Bozoeks in den vroegen morgen van 3 Aug. tusschen Uaha en Hadorre ter uwer beschikking zullen staan. Met deze macht van 400 man zult U zoo snel mogelijk oprukken, ten einde ongeveer één uur voor het aan breken van den dag voor Saganeiti te zijn. „Gelukt het U Debeb gevangen te nemen of te dooden, dan keert U onmiddellijk terug. Debebs woning moet, wanneer dat voor de omliggende hutten zonder gevaar kan geschieden, in brand worden geschotenaan de inwoners moet verklaard worden dat hun geen leed zal geschieden en dat wij alleen komen om Debeb en zijne die venbende te vangen. Yerdeel verder eenige daalders onder hen (Maria Theresia-daalders zijn daar zeer gezocht) en zorg dat de Bashi Bozoeks den Italiaanschen naam niet onteeren door gewelddadigheden. „Behalve U en de luitenants Yigano, Poli, Virgini en Brero mag geen Italiaansch officier of mindere aan de expeditie deelnemen. „Adam Aga (een Inlandsch officier) zal U met 200 Bashi Bozoeks volgen en uw terugkomst bij Biot in eene veilige stelling afwachten. Hij neemt vivres mede." Mondeling ontving de kapitein nog den last van generaal Baldissera om, indien de overvalling niet gelukte, geen nutteloos gevecht te beginnen, maar aanstonds om te keeren. Uiterlijk in den nacht van den 50n of 6cn Augustus moest men voor Saganeiti zijn de hoofdtroep moest zich nabij die plaats opstellen en niet meer dan 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 266