256 In den nacht van 6 op 7 Augustus zond generaal Baldissera een kapitein met 100 Bashi Bozoeks, officieren van gezondheid, am bulances en vivres naar Uaha, met last daar stelling te nemen en voorwaarts te verkennen. Den 7en en 8ea bleef men zonder tijding. Den 9on 's avonds kwam van dien kapitein het volgende rapport: „Uaha, 9 Augustus, 2 u 30 min. n. m. Zooeven stooten eenige dapperen, waaronder de Boloek Bashi Omar Aga, op mijn detachement; zij komen van Saganeiti. De Boloek Bashi meldt mij met tranen in de oogen, dat onze brave officieren aan het hoofd hunner man schappen gesneuveld zijn. Hij zegt, dat de bewegingen der colonne aan Debeb verraden zijn, waarop deze Saganeiti door de vrouwen en kinderen heeft doen ontruimen en de weerbare mannen uit den omtrek heeft verzameld. Aan de onzen was het gelukt de schans te Saganeiti te nemen, maar daarna waren zij door Debeb omsingeld en afgemaakt. „Ik blijf mijne stelling hier tot nader order behouden." Generaal Baldissera zond nu alle beschikbare Bashi Bozoeks en nog 3 officieren van gezondheid met ambulances naar Uaha, en verder een schip naar Zoela om de mogelijk naar de zeezijde ge- vluchten op te nemen. In zijn rapport roemt hij zeer de houding van den kapitein, die naar Uaha was nagezonden en die daar stand hield in stede van terug te trekken. (1) Het meest geloofwaardige bericht omtrent den noodlottigen afloop der ouderneming is dat van Adam Aga, dat wij hier laten volgen, met eene schets door kolonel San Martino naar zijne aanwijzingen vervaardigd. Volgens Adam Aga verliet de colonne Uaha in den avond van den 4cn Augustus en marcheerde zij naar Halia, waar zij overnacht te. Den 5en Augustus ten 11 u. v. m. werd de marsch hervat; ten 7 uur 's avonds bereikte men de hoogvlakte, waarop Akrur ligtdaar werd overnacht. Den 6en 's middags werd naar Akrur gemarcheerd, dat eerst ten 1 1 uur 's avonds werd bereikt. Met het oog op de vermoeidheid der lieden werd hier tot 's namiddags 5 uur van den 7CQ gerust. (1) Wanneer wij nagaan dat die kapitein last had eerst dan terug te trekken als hij door overmacht bedreigd werd (wat niet geschiedde) komt het ons voor dat generaal B. spoedig tevreden was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 269