- 258 - Gedurende dezen rnarsch had kapitein Cornacchia 100 man van Adam Aga opgeroepeu en deze bij zijne colonne ingedeeld. Ten 5 u. n. m. rukte nu alles op en was men den 8en tegen het aanbreken van den dag nabij Saganeiti. Kapitein Cornacchia droeg luitenant Yigano op met eene afdeeling Saganeiti te omtrekken en de woning van Debeb te bezetten, terwijl eene compagnie onder luitenant Poli in front oprukte. "Weldra viel echter bij de omtrekkende af deeling een schot, dat spoedig door een algemeen vuur gevolgd werd, waarop ook de compagnie van Poli aan het vuren ging. Daar de overvalling nu verraden was, liet kapitein Cornacchia het vuur staken en gelastte den aanval. Zooals gezegd is, was Debeb op alles voorbereid en had hij zijne maatregelen genomen. Reeds vóór den aanval deed hij echter het dorp ontruimen en nam stelling daarachter, in G. De in front aan vallende compagnie maakte zich zonder tegenstand van de twee in het dorp gelegen schansen D en E meester, nestelde zich daarin en in de omliggende huizen en opende het vuur op de vijandelijke stel ling en op de in enkele huizen van het dorp achtergebleven vijanden. De hoofdmacht rukte nu Saganeiti ook binnen. In de schans D be vonden zich kapitein Cornacchia met 8 luitenants en Adam Aga. De omtrekkende afdeeling was intusschen in P gekomen en nam daar stelling. Kapitein Cornacchia en luitenant Poli werden weldra gewond in het vuurgevecht, dat tusschen beide partijen ontstond en dat twee volle uren duurde; een tweede schot deed daarop den kapitein sneuvelen, waarop de overige officieren beraadslaagden wat zij zouden doen. Adam Aga ried aan stand te houden, maar de officieren besloten tot den terugtocht, die daarop aanving in de richting naar Selet. Bij K daalt het terrein sterk. De Abessiniërs bezetten de heuvels H en J aan weerszijden van den weg en brachten de Bashi Bozoeks zware verliezen toe. Bij een tegenaanval van luitenant Virgini sneuvelde deze; bij den verderen terugtocht verloren ook, voor zoover bekend, al de overige officieren het leven. Hiermede eindigt het rapport van Adam Aga. Na het gevecht bij Saganeiti riep de Italiaausche minister van

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 271