268 Gaarne hadden wij daarentegen een gedeelte der som, die de groote manoeuvres van verleden jaar hebben geëischt, uitgetrokken gezien ten behoeve van oefeningen op kleinere schaal, die in elk garnizoen kunnen gehouden worden. Met eene kleine som voor trans portkoelies, die in staat stelt dat bij zulke gelegenheden vivres meege nomen en gekookt kan worden, zoodat men den geheelen dag kan uitblijven, zouden dergelijke garnizoensmanoeuvres dikwerf veel nuttiger kunnen gemaakt worden dan zij nu zijn. Het vorige jaar had de heer Rooseboom ook reeds opgemerkt dat het houden van kleinere veldoefeningen misschien even noodig was als dat van groote manoeuvresmaar de minister Sprenger van Eijk wilde de toegestane f 30 000 alleen voor de groote manoeuvres ge bruiken, omdat hij vreesde dat er anders te kort zou komen. Voor veldoefeningen, zeide hij, kan men geld gebruiken van den post «On voorziene uitgaven.". Van deze laatste vergunning is echter door het Indische Legerbestuur geen gebruik gemaakt en ook voor dit jaar schijnt men daarvoor geen geld gevraagd te hebben; jammer o. i., want men zou met betrekkelijk geringe middelen juist in die richting veel kunnen doen. Van de jongste generaalsbenoeming gaf de Minister eene uitvoerige verklaring. De loop der werving was, blijkens de medegedeelde cijfers, gunstig. Omtrent het door den heer Seijffakdt geopperde denkbeeld om de traktementen van de infanterie-officieren gelijk te maken aan die van de officieren der andere wapens, zeide de Minister dat de aan leiding tot het verschil in betaling hem niet bekend was, doch wel licht daarin lag, dat voor de dusgenoemde wetenschappelijke wapens ook eene langere of moeielijker voorbereiding gevorderd wordt. Het denkbeeld van gelijke bezoldiging achtte Z. Exc. geheel nieuw. Dit laatste is slechts in zooverre juist dat, tot heden althans, voor zooveel ons bekend, overal de infanterie-officieren de minst bezoldigden zijn van de verschillende wapens. Het denkbeeld om daarin verandering te brengen is echter niet zoo geheel nieuw. Zoo is b. v. in het Pransche leger onlangs de zoogenaamde „unification des soldes" een onderwerp van ernstige overweging geweest en is die gelijkstelling van traktementen aldaar in een wetsontwerp opgeno-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 276