16 uitwerking gelden, eerst daarna treedt de wenschelijkheid, om die des vijands tot een minimum te beperken, op den voorgrond. In 9 vinden wij een zeer behartigenswaardigen wenk. Bij het gebruik maken van de terreinen, die rondom het garnizoen worden gevonden, ontbreekt uit den aard der zaak op den langen duur afwisseling van terrein voorwerpen. Daarom moet men zich bijzonder inachtnemen, om geen vaste en gedurig herhaalde veronderstellingen met den troep uit te voeren, omdat op die wijze een soort locaal- tactiek ontstaat, die spoedig in een doode opvolging van vormen en voorschriften ontaardt. Beter doet men in zulk een geval, met aan te nemen, dat hier en daar, voorwerpen, défilé's, terreinafschei dingen, enz. voorhanden zijn, door welke de vorm van het terrein geheel gewijzigd wordt. Zoodoende is het mogelijk, eenige afwisseling in de veronderstel lingen te brengen. Het is, dunkt ons, goed gezien, dat op het verkeerde van de oefeningen, die in Holland spottenderwijze wel eens met den naam van model- veronderstellingen betiteld worden, worde gewezen. Niets doodt meer de belangstelling voor eenige manoeuvre, dan wanneer men vooruit reeds weet, hoe haar verloop en einde zal zijn. Steeds moet daarom naar afwisseling gestreefd en zoodoende ambitie van officieren en miuderen onderhouden worden. Yooral in de meeste Indische garnizoenen van aanbelang kan dit geen moeielijke taak zijn. Bij het houden van gevechtsoefeningen wordt aanbevolen, om steeds den vijand door eenige manschappen of vlaggen te markeeren. Ook het ageeren van troepen tegen elkander moet van tijd tot tijd geschieden. In de beschouwingen over de verspreide en de gesloten orde worden weinig opmerkingen aangetroffen, die onzen lezers niet be kend zijn. Ook hier wordt in punt 13 weder nadrukkelijk verklaard, dat in den regel het infanteriegevecht door de uitwerking van het vuur wordt beslist. Wat echter in Europa waar is, dat het vuur in de verspreide orde regel en dat in gesloten orde uitzondering is, gaat voor onze oorlogen tegen Inlaudsche vijanden niet op. Tegen zulke tegenstanders hebben kalm afgegeven en goed gerichte salvo's dikwijls meer uitwerking dan het tirailleurvuur,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 27