269 I. Algemeene beschouwingen over het Reglement voor de bediening der brandspuit Nieuw-Model. Bij de samenstelling is m. i. niet voldoende rekening gehouden met de practische uitvoerbaarheid, de plaatsruimte om de spuit heen en de krachten voor de verschillende werkzaamheden benoodigd. De diensrploeg [1 serg'., 1 korp1. en 14 man] is voor de bediening der spuit (behalve het pompen) te groot, terwijl in het reglement overal de zucht doorstraalt toch voortdurend aan allen maar iets te doen te geven. Het gevolg hiervan is dat voor alle werkzaamheden te veel personen zijn aangewezen, meer dan voor de uitvoering van dat werk benoodigd zijn en zich op die plaats behoorlijk bewegen kun nen, zoodat zij elkaar hindereu, waardoor de voortgang van het werk dikwijls gestremd wordt. Ook is bij het verdeelen der werkzaamheden niet stelselmatig te werk gegaande nummers loopen te veel door elkander, hebben dan hier dan daar iets te doen, zoodat het voor den man moeielijk is, dat alles te onthouden. Is dit verkeerd aanwenden der beschikbare krachten reeds in 't oog- loopend bij de eerste werkzaamheden om de spuit gereed te maken tot spuiten, nl. het vervoeren der spuit, het afnemen van den wagen en het aanschroeven van zuigbuizen en slangen, en kan dat niet bevorderlijk zijn aan het doel, bepaald krachtsverspilling wordt dit bij het pompen. Het Reglement toch wil hierbij 12 man tegelijk aan de pompstokken geplaatst hebben. Nog afgescheiden daarvan, dat die 12 man daar geen behoorlijke plaats vinden en eikaars vrije beweging belemmeren, zijn voor dat werk 6 man voldoende. De krachtsinspanning, bij het pompen vereischt, is gering, vooral als de pomp eenmaal werkthet vermoeiende van dat werk ligt in de zeer abnormale, voortdurende beweging van armen en bovenlijf, zoodat de manschappen zeer spoedig buiten adem geraken en in hun werk voor korten tijd vervangen moeten worden. Er is dus voortdurend om de 3 a 4 minuten aflossing noodig en dan mag men toch wel zuinig zijn op de beschikbare krachten. Yolgens het Reglement worden 12 man te gelijk vermoeid, terwijl 6 man datzelfde werk kunnen verrichten zonder er meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 282