276 (al. 6). N°'s. 9 en 10 nemen ieder een der wiggen met steel, waar mede zij de spuit in een vasten stand brengen. (al. 7). De sergeant geeft den lapzak aan N°. 13, na de N°'s. 5,6, 7 en 8 elk te hebben voorzien van een ijzeren pen tot het aanschroeven der vaar- en moerschroevenhij overtuigt er zich van dat de afslui ter gesloten is. (al. 9). N°'s. 3 en 9 nemen de einden zuigbuis uit de balans, zijn N°'s. 5 en 7, nadat deze den sluitdop afgeschroefd hebben, behulpzaam in het aanschroeven der zuigbuizen en brengen ver volgens het gootje tot zuigbuis aan, zorgende de zuigbuis geen schade kan lijden door schuring tegen den kant der gracht als anderszins, en dat de zuigflesch goed onder water blijft, zonder evenwel zoo diep te zinken, dat modder opgehaald zou kunnen worden. Aanmerkingen. Naarmate de zuigbuis korter kan zijn, valt het pompen minder zwaar. (al. 11). De sergeant, die in 't algemeen toeziet op de werkzaam heden der manschappen, zal vooral op een doelmatige behandeling der zuigbuis letten. Waarom moeten dat nu weer de No's. 9 en 10 doen? No's. 5 en 6 staan er al zonder werk bij. Laat toch No's, l6 de spuit klaarmaken totdat de zuigbuizen en slangen kunnen aangeschroefd worden, zij zijn daarvoor ruim voldoende (vooral als het Europeanen zijn) en zij knnnen dan onthouden wat hun werk is. Wat doen de No's. 5?6, 7 en 8 met die ijzeren pen? Er wordt slechts één zuigbuis tegelijk aangeschroefd, en daarbij is de sergeant, en eveneens slechts één slang te gelijk en daarbij is de korporaal. Als die beiden een pen hebben en hoogstens nog N°. 14 (de helper van den korporaal) een als reserve, dan is dat genoeg. Dan kunnen de manschappen behoorlijk de buizen en slangen vast tegen elkaar houden, zooals dat moet, en de sergeant en de korporaal alleen de moer aandraaien. Nu draait iedereen en niemand houdt de slangen en buizen goed vast. Die vier man staan elkaar in den weg en het werk vordert niet. Als de sergeant met 2 man de zuigbuizen behandelt, dan is dat genoeg en komt het werk het spoedigst klaar. (Aanmerking.) Leze aanmerking in den tekst is niet op hare plaats, en kon hier, evenals de volgende alinea (10), gevoegelijk wegvallen. Dat kan de sergeant niet beter doen, dan door zelf de buizen aan te schroeven; hij heeft op dit oogenblik toch niets anders te doen. Maar als er al vier man aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 289