■277 (al. 12). N°'s. 1 en 11 steken de pompstokken in de oogen der balans, N0'8. 6 en 8 rollen de aan de spuit geschroefde slang uit, N°'s. 10 en 12 brengen eerst de tweede slang, N°'s. 2 en 4 de derde, daarna N°'s. 10 en 12 de vierde en eindelijk N°'s. 2 en 4 de vijfde slang, en loopen die achter elkander uit. (al. 13). De N°'s. 6 en 8 schroeven de slangen aan. (al. 14). De korporaal volgt dit werk en is daarbij behulpzaam; hij bevestigt aan de laatste slang de straalpijp, stopt ze met den duim en stelt zich zoo dicht mogelijk bij het punt dat bespoten moet worden. Aanmerkingen Bij de gewone oefening mogen de schroeven der verschillende on- derdeelen, in het belang van haar behoud, niet meer dan ter beves tiging noodig is (dus slechts een of twee slagen) aangedraaid wor den. Men drage verder zorg de schroeven en moeren nimmer over den grond te slepen, ze omzichtig te behandelen en steeds met de schaaf lappen bedekt te houden. Alle scherpe of korte wendingen met slangen moeten vermeden, en deze, waar het noodig is, in ronde bochten uitgelegd worden. bezig zijn (die daar niet eens kunnen staan; de spuit staat vlak bij den waterkant) kan hij er niet meer bij komen en ook niet zien wat er gebeurt. Was reeds bij de vorige werkzaamheden, het vooruitbrengen der spuit en het afnemen van den wagen, duidelijk merkbaar, dat geen rekening gehouden is met de voor de verschillende verrichtingen vereischte krachten, en waren daarom bij elk werk te veel personen aangewezen, in deze alinea is dit nog erger, worden de nummers nog meer door elkaar gegooid en is de zucht niet te miskennen, om allen toch maar wat te doen te geven op kosten van elkander in den weg te staan, elkaar te hinderen en den voortgang van het werk braaf te stremmen, terwijl de hier verspilde krachten onderwijl elders zoo goed te gebruiken waren. No's 1 en 11 krijgen toch ook wat te doen, al is het ook maar werk voor een paar seconden, No's. 6 en 8 rollen slang N°. 1 uit! Hoe? Het gaat toch moeilijk, door 2 man tegelijk, die ééne opgerolde slang, die aan eene zijde reeds aan den bak vastzit, te laten aanvatten en uitrollen zonder elkaar te hinderen. Dat is dan toch zekerlijk werk voor één man. No's. io en 12 brengen eerst de 2e slang aan. Zeker omdat die voor een persoon te zwaar is. No's. 2 en 4 de 3e slang; daarna loopen zij weer naar de spuit terug, om Dog eens met hun tweeën zulk een zware slang aan té dragen En als die No's. 6 en 8, in gemeen overleg, de eerste slang hebben uitgerold, dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 290