279 llc en 12e. Het bergen der gereedschappen en terugbrengen der spuit. B. Twee of meer spuiten tot een geheel vereenigd. Zie hierover het Concept-Reglement 11). C. Een of meer spuiten, wanneer de zuigbuis niet of niet op de gewone wijze kan gebruikt worden. (al. 3). Men tracht dan gebruik te maken van putten, gewone pompen en watertonnen, die met emmers worden volgehouden om de zuigbuis te plaatsen. Zie Qoncept-Reglement hierachter. Onder dit hoofd wordt ook medegedeeld hoe men bij gebruik van ééne spuit twee waterstralen kan geven. Dit had behooren omschreven te worden bij het gebruik van ééne spuit (zie ook Concept-Reglement). Wanneer de zuigbuis niet gebruikt kan worden, omdat er geen waterreservoir of stroomend water enz. is, waarin zij kan gelegd worden en dus het water van elders moet worden aangedragen, zal men dan wel eenige spuiten aan elkaar koppelen om dat water eerst op die omslachtige wijze in den bak der laatste spuit te brengen, en daarvoor de krachten van al die pompers (liefst 24 man per spuit volgens dit regle ment) verbruiken Ik geloof niet dat een brandspuitmeester ooit zoo beleidvol te werk zal gaan. En wat beteekent dan: „Een of méér spuiten?" Deze geheele alinea is zeer onduidelijk en ook niet juist. Men zal toch niet bedoelen dat de putten en gewone pompen met emmers worden volgehouden, doch alleen de watertonnen, en evenmin zal men de zuigbuis in gewone pompen geplaatst willen zien. En wordt gebruik gemaakt van putten (brand- of andere gemetselde putten), om de zuigbuis daarin te plaatsen, wel dan is het toch de gewone wijze van gebruik der zuigbuis. Het zal toch wel hetzelfde' zijn, of de zuigbuis water ophaalt uit een strooraende kalie of gracht of uit een welvoorziene put. Het criterium van gewoon gebruik is toch, dat door de zuigbuis eene voldoende hoeveelheid water kan opgezogen, worden zonder verdere hulp, zoodat de manschappen alleen voor het pompen benoodigd zijn. Het gebruik der zuigbuizen is geheel afhankelijk van den watervoorraad. Heeft men op niet te verren afstand van den brand eene bohonrlijke hoeveelheid wa ter, hetzij stroomend: rivieren, natte grachten enz., hetzij stilstaand: putten, vijvers enz., hetzij in speciaal voor dat doel vervaardigde reservoirsgemetselde regenbakken en dergl.waarin de zuigbuis kan geplaatst wordea, en ipen dus zonder verdere

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 292