288 treden of in de gevallen, bedoeld in 34 van het Voovschvift tot het houden van oefeningen. De signalen, in die genoemd, worden uitslui tend op last van den Leider gegeven. SCHIJNGEVECHTEN. 10. De uitslag van een gevecht hangt in de werkelijkheid af van omstandigheden, die zich bij de oefeningen in vredestijd in het geheel niet of slechts in geringe mate doen gevoelen. Ofschoon bij deze oefeningen 's vijands vuur geen verliezen toebrengt en het moreel der troepen niet schokt, moet toch ieder Commandant steeds nagaan, welken invloed in de werkelijkheid de verschillende omstandig, heden en vooral het vijandelijk vuur op den toestand en de handelingen zijner troepen zouden hebben. Hiernaar moet de verdediger beslissen, of hij zijne stelling behouden kan, de aanvaller, of hij den aanval kan door zetten. 11. Niet altijd zal echter de toestand der eigen troepen en vooral die der tegenpartij juist beoordeeld worden, volgens hetgeen in de wer kelijkheid zou plaats hebben, en zijn dus hierbij verschillen in de be oordeeling niet geheel te vermijden. Leidt dan ook die beoordeeling niet tot eene beslissing van den verdediger, om zijne stelling te verlaten, of van den aanvaller, om den aanval als mislukt te beschouwen, dan houdt de Infanterie op 30 passen van den verdediger halt en zet de geweren af, in afwachting van de beslissing des Scheidsrechters. Cavalerie nadert de tegenpartij niet dichter dan 30 pas. 12. Bij ontmoetingen van kleine patrouilles, die een gevecht moeten ontwijken, trekt de zwakkere voor de sterkere terug. Zoo noodig gaan daartoe de Commandanten elkander tegemoet en geven hunne sterkte op. SCHEIDSRECHTERS. 13. De taak der Scheidsrechters is hoogst gewichtig. Zij moeten zooveel mogelijk de indrukken en invloeden, welke zich in vredestijd niet doen gevoelen doch in oorlogstijd den uitslag beheerschen, tot hun recht doen komen. Hun beslissingen hebben de kracht van hevelen, in naam van den Leider gegeven. De Leider treedt steeds tevens als Opperscheidsrechter op. 14. De Scheidsrechters moeten hun beslissingen uitsluitend gronden op al die omstandigheden, welke in de werkelijkheid de overwinning of

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 301