290 d. welke partij bjj een doorgezetten aanval overwonnen heeft, waarbij ook voor deze wordt vastgesteld, hoeveel tijd zij noodig heeft, om de orde te herstellen, alvorens tot de vervolging te kunnen overgaan; e. of eene afdeeling gevangen genomen of vernietigd is. 21'. Om aan de gelegenheid tot oefening niet te schaden, moet slechts bij hooge uitzondering worden aangenomen, dat eene afdeeling voor den geheelen duur der manoeuvre buiten gevecht gesteld is. Tijdelijk buiten gevecht gestelde afdeelingen moeten buiten het bereik der strijdende troepen teruggaan en mogen, wanneer zij weder aan het gevecht kunnen deelnemen, vooreerst slechts bij de reserven optreden. 22. In het algemeen moeten onnoodige en ontijdige beslissingen worden vermeden, daar deze aan het zelfvertrouwen der aanvoerders en dus aan het doel der oefening zouden schaden. Waar echter de troepen tot stilstand zijn gekomen in afwachting van de uitspraak des Scheids rechters 11), moet deze uitspraak ten spoedigste worden gegeven, zon der veel tijd met onderzoeken te verliezen. 23. Vóór of bij den aanvang der bespreking 34 Voorschrift tot het houden van oefeningen) brengen de Scheidsrechters aan den Leider verslag hunner verrichtingen uit. 24. Met het oog op te nemen beslissingen worden hieronder eenige grondregelen van algemeenen aard aangegeven. a. De uitwerking van het Infanterie-vuur hangt af van den afstand, waarop de vijand zich bevindt; de juiste schatting daarvanden aard van het doelde hevigheid en den duur van het vuurde mate waarop de vurende troep door den vijand verontrust wordt; de vuurdiscipline, waar bij ook vooral in aanmerking komt, of de vizieren juist gesteld worden enz. De uitwerking van het vijandelijk vuur beslist op de verschillende af standen omtrent de mogelijkheid van opstelling en bewegingen van troe- penafdeelingen en omtrent de mogelijkheid van het in batterij komen of weder opleggen van Artillerie. Binnen de 300 M. moet bij het vuurgevecht van ongedekte tirailleur- liuiën al spoedig beslist worden, of tot den bajonet-aanval moef overge gaan worden, dan wel of eene van beide partijen moet teruggaan. h. Bij den bajonet-aan val moet rekening worden gehouden met de voor afgaande uitwerking van Infanterie- en Artillerie-vuur; daarna komen in beschouwing: de sterkte-verhouding ook der versche troepenafdeelingen de wijze van uitvoering; de houding der tegenpartij; het terrein en de voor- en nadeelen, aan de keuze van het aanvalspunt verbonden. c. Aanvallen van kleine afdeelingen Cavalerie op zwakke, geschokte

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 303