25)1 - Infanterie-afdeelingen of op marcheerende Artillerie, die niet door andere troepen gedekt wordt, kunnen met succes bekroond worden, vooral als zij verrassend geschieden. In het algemeen echter gaan aanvallen op Infanterie en in batterij staande Artillerie met groote verliezen voor de Cavalerie gepaard. d. Bij het1 beoordeelen der vuuruitwerking van afgezeten Cavalerie komen dezelfde factoren als bij het Infanterie-vuur in aanmerking; uit den aard der zaak is echter de vuuruitwerking van Cavalerie, ook onder overigens gelijke omstandigheden, veel geringer. e. Op de uitwerking van het Artillerie-vuur hebben invloed: de ge dekte opmarsch naar de stelling en in verband daarmede het verrassend optreden: de keuze der batterij-stelling, met het oog op uitwerking, dek king, gelegenheid tot waarneming en inschieten en bemoeielijking der waarneming en van het inschieten der tegenpartij; afstand, grootte, zicht baarheid en beweegbaarheid van het doel; wijze, duur en snelheid van het vuur; het aantal stukken, waarvan het vuur op hetzelfde punt ge- concenteerd wordt; de eigen verliezen door vijandelijk Artillerie- en In- fanterie-vuur, waarbij ook de opstelling der voorwagens en munitie- draagdieren in aanmerking komt, enz. Kan bij het in batterij komen de juiste afstand worden overgenomen van reeds in stelling staande en ingeschoten Artillerie, dan kan men aan nemen, dat de vuuruitwerking met het eerste schot begint. Overigens moet voor het inschieten de noodige tijd in rekening worden gebracht. De uitwerking van het vijandelijk vuur beslist op de verschillende af standen omtrent de mogelijkheid van opstelling en beweging van gesloten troepen, het in batterij komen van Artillerie, enz. Naarmate de Artillerie van beide partijen meer in sterkte verschilt, öf wel elkander dichter genaderd is, moet des te spoediger eene beslissing worden genomen omtrent den uitslag van het vuurgevecht. f. Vluchtige versterkingen, verbeteringen van gemeenschapsmiddelen, onbruikbaarmaking daarvan of van andere terreinvoorwerpen enz. worden slechts in rekening gebracht, voor zoover zij werkelijk zijn tot stand ge bracht. Moet de uitvoering echter nagelaten worden om redenen, die slechts in vredestijd gelden, dan moet in aanmerking genomen worden, hoever die uitvoering in den beschikbaren tijd mot do voorhanden hulp middelen zoude zijn gevorderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 304