19 linie wordt in de eerste plaats, de grootste eenvoud op den voor grond geplaatstbuiten het bereik van het vijandelijk vuur komt het voornamelijk op orde en samenhang aan, binnen dat vuur is het voornaamste, om den vijand langs den kortsten weg te bereiken. Als regel geldt, dat gewoonlijk in de tirailleurlinie van den gewonen pas wordt gebruik gemaakt. Komt het er echter op aan, om een terreinafscheiding vóór den vijand te bereiken of wel een door zjjne projectielen verontruste ruimte te doorloopen, dan wordt van den looppas gebruik gemaakt. Op den afstand van het werkzaam vijandelijk tirailleurvuur gekomen, wordt sprongsgewijze vooruitgegaan; terwijl een deel van de liuie avanceert-, zet het andere zijn vuur voort, om daarna op zijn beurt terrein te winnen. De grootte van de op die wijze telkens te doorloopen afstanden wordt, zeer wijselijk, van de omstandigheden afhankelijk gesteld. Zeer ten rechte laat het reglement hier echter den raad volgen, om, wanneer het vijandelijk vuur bet vooruitgaan der geheele linie niet onmogelijk maakt, daarvan steeds te profiteeren en dit met het oog op de eigenaardige bezwaren, die. het heeft, om liggende of ge dekte tirailleurs elk oogeriblik weder tot avanceeren te bewegen. Bij oefeningen op het exercitieterrein mag dan ook, om den man schappen geen verkeerd denkbeeld van de werkelijkheid te geven, nimmer op te groote afstanden sprongsgewijze geavanceerd worden en moet het vooruitrukken met de geheele tirailleurlinie eveneens be oefend worden. Ook hier wordt weder gewezen op de omstandigheid, dat het vuur, gedurende de beweging afgegeven, weinig waarde heeft en slechts zelden kan toegepast worden. Omtrent het verzamelen wordt gezegd, dat het er minder op aan komt, dat tirailleurs en kleine afdeelingen hun oorspronkelijke plaats weer bereiken dan wel, dat met den meesten spoed een gesloten troep wordt geformeerd. In de punten 47 tot en met 52 wordt het optreden in 't gevecht van infanterie tegenover de verschillende wapens besproken. Aan gezien de meeste van de, in dit gedeelte van het reglement, ver kondigde waarheden, ook in ons reglement worden aangetroffen, stappen wij over dit onderwerp heen, om in punt 52 van het Duitsche re-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 30