298 De controleur "Van den Bossche kwam, ingevolge de hier medegedeelde opdracht, den 12en Maart, met 82 pradjoerits en een aantal volgelingen, van Lahat te Tebing Tinggi aan. Maar hij zag zich verplicht, eenige dagen werkeloos te blijven, ten gevolge van maatregelen, intusschen door kapitein Meijer genomen In de benedenstrooms gelegen doesoens waren inderdaad koelies bereid geweest, naar Tebing Tinggi te komen werken, maar zij waren gewapenderhand teruggedreven door den reeds genoemden Moeachim van Poeloe Pangong. Zijn vader, de pasirah, bleef voorloopig nog schijnbaar onze zijde houden en kwam, met een doesoenhoofd en slechts 14 koelies, den 6™ Maart te Tebing Tinggi aan. Kapitein Meijer begreep wel, dat de pasirah niet te vertrouwen wasmaar nu trachtte hij de bevolking van de marga BoelanTengah langs den vredelievenden weg tot gehoorzaamheid en koelielevering te brengen door tusschenkomst van een ander, nog veel meer ver dacht persoon. Dat was een zoon van eenen vroegeren en een neef van den tegenwoordigen pasirah en, evenals deze, afstammeling van Sultan An om. Hij heette Anak Dalem Hanapi, was in vroegere jaren zeer berucht geweest als roover en moordenaar, doch deed zich thans voor als een welgesteld handelaar, die bezittingen had te Palembang, Poeloe Pangong en Tebing Tinggi. Zijn in vloed in het bovenstrooms gedeelte der marga Boelan Tengah, waarin, door de nabijheid van Ampat Lawangen Kikim, veel roof zuchtig volk huisde, was groot. Al wie hem eene schatting of premie betaalde voor elke prauw met handelsgoederen, die van Palembang naar Tebing Tin ggi, of omgekeerd, gezonden werd, kon zeker zijn van zijne veiligheid op de Moe si; wie zich aan dien regel niet onderwierp, werd gewoonlijk beroofd en, indien hij tegen stand bood, vermoord. Later bleek dat sommige handelaren tot f 200 toe voor elke reis betaalden; de kapitein-Chinees was vast „verzekerd" tegen f 50 per prauw. Zijn belang bracht dus wel mede, de onveiligheid in de marga Boelan Tengah te bestendigen. En de vermelde vexatiëngeschied den aldus openlijk jarenlang, terwijl Hanapi te Tebing Tinggi

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 313