303 onze plannen tot verbetering! Door handhaving van den rijksbe stierder wordt de welvaart der bewoners en het leven van staats dienaren op het spel gezet; en het in dienst houden van den rijks bestierder kan tot gebeurtenissen leiden, waarvan de gevolgen niet zijn te voorzien en die ons gezag hier in de waagschaal kunnen stellen". De Brauw wees verder op de ook nu weder gebleken noodza kelijkheid eener betere organisatie van het bestuur in de binnen landen, onder toezicht van Eurcpeesche ambtenaren, die zorgen dat het gezag wordt gehandhaafd zonder knevelarij en willekeur. "Ware er in de afdeeling Tebing Tinggi een goed gevestigd bestuur ge weest, dan was ook de koelieregeling geheel anders geloopen„men had de marga- en doesoenhoofden opgeroepen, eerst de zaak met hen besproken, en zou dan geen verzet te vreezen hebben gehad. Recht en billijkheid waren dan voor willekeur in de plaats getreden, en ieder had zich onderworpen." Op al deze vertoogen volgden eerst later, na verdere correspon dentie, beschikkingen der Regeering. Inmiddels werden al de ten aanzien der marga Boelan Tengah getroffen maatregelen goedge keurd bij Gouvernements besluit van 24 Juni 1851 N°. 14. Bij dit besluit werden de pangeran Ango Doeto en zijn zoon Moeachim, beuevens Anak Dalem Hanapi en diens neef Bachtiar voor den tijd van minstens 10 jaren naar Java ver bannen; bij besluit van 17 September 1851 N°. 6 werd aan deze vier personen, die den 29en Augustus van Palembang vertrokken waren, Tjiandjoer tot verblijfplaats aangewezen. Van Dragam werd voorloopig niets meer vernomen; doch, zoo als wij in een volgend hoofdstuk zullen zien, stak hij in 1852 het hoofd weder op; in een gevecht, op den 3en Juli 1852 geleverd, werd hij doodelijk gewond. Ten slotte hebben wij nog te vermelden dat de heer Van den Bossche bij besluit van 22 April 1851 N°. 22 werd benoemd tot controleur der le klasse bij het binnenlandsch bestuur in Pa lembang, „uit aanmerking der veelvuldige goede diensten, door hem bewezen".

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 318