310 tijd te winnen, om zich des te beter tot de verdediging te kunnen voorbereiden. In ieder geval, zoo de aanbieding hunner onderwerping ernstig gemeend was, dan kon deze ook te Goenoeng Meraksa worden aangenomen; hier was, naar bericht werd, alles door P a r a i p a, zoon van pangeran Hadji, voor de ontvangst der troepeu in gereedheid gebracht. Aan bedoelde zendelingen werd dus opgedragen, aan hunne last gevers mede te deelen dat de resident hen met genoegen te Goe noeng Meraksa ontvangen zou. De troepen keerden nu naar Oeloe Meng koedoe terug, waar inmiddels de brug over de Moesi voltooid was. Yoor den opmarsch naar Goenoeng Meraksa was de 28e Juni bestemd. Pangeran Hadji ging eenige uren vroeger op weg, om zich te overtuigen dat de doesoen alles voor de troepen klaar hadM a s Agoes Naroedin, schrijver bij den civielen gezaghebber van Tebing Tinggi, vergezelde hem. Toen de colonne die een paar uren noodig had gehad om de vlotbrug over te trekken 3 a 4 palen had afgelegd, kwam deze schrijver plotseling bij haar terug, en deelde hij aan De Brauw mede, dat de aangeboden onderwerping niet ernstig gemeend wasdat hij, omstreeks 2 paal verder, op een paar honderd muiters gestuit was die, onder bevel van een der mindere hoofden van Moeara Pinang, zich in eene mderhaast van boomstammen opgeworpen versterking genesteld hadden om den onzen den doortocht te betwistendat men gedreigd had hem te dooden, doch hem eindelijk terug had laten gaandat men pan geran Hadji ongehinderd had laten passeeren. Mas Agoes Na- roedin kon verder eenige inlichtingen geven omtrent 's vijands stelling. De marsch werd nu onverwijld voortgezet. De le luitenant-adju dant Schmit, die de voorhoede (20 soldaten en 25 pradjoerits) commandeerde, kreeg last, zoodra hij de versterking in het oog kreeg, deze zonder aarzelen te bestormen, aangezien dit, naar De Brauw's meening, de zekerste weg was om haar zonder veel verlies te ver overen de versterking, zoo inderhaast opgericht, kon nog niet veel te beduiden hebben. Kapitein Meijer zou, met het eerste peloton zijner divisie, de beweging ondersteunen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 325