317 hadden zij medegedeeld, dat zij geenszins het plan hadden gehad om zich tegen het wettig gezag te verzetten, doch zij hadden de wapens opgevat, omdat meo hen voor den resident en diens voorne mens bevreesd had gemaakt en het gerucht had verspreid dat onze troepen waren opgerukt met het plan om hunne marga te vuur en te zwaard te vernielen De resident begreep dat het zaak was, van de gunstige omstan digheden die zich voordeden gebruik te maken, en droeg den con troleur Yan den Bossche op, de onderhandelingen te besturen op de volgende voorwaarden 1°. Oogenblikkelijke ontruiming en vernieling der opgeworpen versterkingen 2°. Terugkeer der gewapende bevolking naar hare doesoens, en 3°. Verschijning van Radja Tiang Alam en den pangeran van Moeara Pinang voor den resident. Werd aan deze voorwaarden voldaan, dan zou de colonne den terugtocht naar Tebing Tinggi aannemen; zoo niet, dan zou men versterking blijven afwachten. Indien gedurende den terugtocht ook maar een enkel geweerschot op de troepen werd gelost, zou de over eenkomst als verbroken beschouwd worden. Den ganschen dag werden de onderhandelingen, door tusschenkomst van Paraipa, gevoerd; intusschen bleef 's vijands macht steeds toe nemen, zoodat zij tegen den avond op 2500 man werd geschat. De resident had dan ook weinig hoop dat de onderhandelingen tot een goed einde zouden geraken. Toch geschiedde zulksden len Juli, des ochtends ten 8 ure, kwam Paraipa uit het vijandelijk kamp terug met de mededeeling dat alle voorwaarden waren aangenomen; alleen verzocht hij, de vervulling der laatste voorwaarde de verschjjning van de beide hoofden voor den resident voorloopig niet te eischen, omdat, aan gezien er van 's vijands zijde vele slachtoffers waren gevallen, enkele geestdrijvers of heethoofden bij de ontmoeting de rust wellicht zouden willen verstoren. Deze reden was, daar bloedwraak bij de bevolking niet onbekend was, zeker niet geheel ongegrond, de resident veron derstelde echter, dat wautrouwen in onze bedoelingen de beide hoofden terughield.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 332